ŠTEDLJIVA KUHINJA: Sačuvajte novac, vreme i živce uz ove savete
Posle ovoga nećete baš postati Džejmi Oliver, ali će vam biti lakše da se snađete u malom kulinarskom carstvu.
Malo gde sitnice mogu da vas iznerviraju toliko koliko mogu u kuhinji. I baš tu ćete najviše vremena izgubiti ratujući sa minijaturnim delićem ljuske jajeta u omletu ili ćete dobiti nervni slom pokušavajući da izribate zagoreli lonac. O pokipelom mleku nećemo ni pričati, to je već za doktorat u ludilu. Za neke od ovih sitnica postoje prilično jednostavna rešenja. Ona neće od vas napraviti vrhunskog kuvara, ali ćete svakako biti smireniji i imaćete više vremena...
Kako spasiti voće od propadanja?
Voće koje odstoji na sobnoj temperaturi više od dan-dva počinje ubrzano da zri i postaje mekano. Međutim, svaki takav plod može se iskoristiti. Kad voće počne da gubi boju i oblik malo ko želi da ga pojede, zato ga operite, ogulite i iseckajte na komadiće, pa ga stavite u kesice i – pravac zamrzivač. Tako ćete uvek imati voće potrebno za zdrave sokove i deserte.
Kako se izboriti sa pistaćima?
Nije mali broj ljudi koji su ostali bez noktiju i živaca pokušavajući da otvore preterano zatvorene pistaće. Nepodnošljivo iritantan pistać neće ni pod zubima da se otvori... Nemojte se žestiti, savetuje zadovoljna.hr, neće skoro propast sveta (mada, ako propadne i nije neka šteta, što reče pesma) – jednostavno uzmite polovinu ljuske već otvorenog pistaća, ugurajte je u najmanji otvor pistaća koji vas muči, okrenite je poput ključa i ljuska će se otvoriti.
Vađenje ljuske iz razbijenog jajeta više nije košmar
Često se ljuska jajeta raspadne u minijaturne delove koji nas dovode do nervnog sloma... Kafenu kašičicu umočite u vodi i njenim dnom pređite preko ljuske koja će se "sama od sebe" zalepiti za kačišicu.
Zagoreli lonac nije za bacanje!
Nema tog lonca koji ne može da dobije fleke od kuvanja. Čak i oni od najkvalitetnijeg nerđajućeg čelika mogu da pocrne... Samo malo strpljenja dovoljno je da lonac zablista. Poprskajte ga sredstvom za čišćenje rerne i ostavite nekoliko sati da deluje – prljavština će nestati, a lonac isperite u limunskoj kiselini kako bi se neutralisali ostaci agresivnog sredstva za čišćenje.
Ni stvrdnuti smeđi šećer nije za bacanje
Ova vrsta šećera vremenom gubi vlagu i zato postaje tvrd. Stavite ga u mikrotalasnu rernu, a pored činije sa šećerom stavite šoljicu vode. Pojačajte temperaturu na maksimum i grejte otprilike tri minuta. Šećer možete staviti i u posudu i pokriti ga duplim slojem vlažnog kuhinjskog ubrusa, a potom sve zajedno zamotajte u foliju i ostavite preko noći.
Drvena daska ima mrlje? Šta sad?
Pročitajte i:
Zamrzivač kao inspiracija
POSTANITE SOMELIJER: Naučite koje vino uz koju hranu
PIKANTERIJA: Kako i koje začine koristiti za ukusnija jela
Jednostavno je – posolite dasku i istrljajte je limunom. Pomešajte sirće i vodu i jedan deo krpe umočite u tu mešavinu, pa njom istrljajte i prebrišite dasku. Isperite je vodom i osušite krpom, pa na kraju premažite tankim slojem ulja i ostavite da se osuši. To će delovati kao zaštitni sloj protiv stvaranja novih fleka.
Potreban vam je omekšali puter, a niste ga na vreme izvadili iz frižidera?
Iseckajte puter na komade i stavite ga između dva lista masnog papira. Oklagijom ili staklenom flašom pređite preko putera, a on će brzinom munje postati mekan i lak za upotrebu.