ШТЕДЉИВА КУХИЊА: Сачувајте новац, време и живце уз ове савете
После овога нећете баш постати Џејми Оливер, али ће вам бити лакше да се снађете у малом кулинарском царству.
Мало где ситнице могу да вас изнервирају толико колико могу у кухињи. И баш ту ћете највише времена изгубити ратујући са минијатурним делићем љуске јајета у омлету или ћете добити нервни слом покушавајући да изрибате загорели лонац. О покипелом млеку нећемо ни причати, то је већ за докторат у лудилу. За неке од ових ситница постоје прилично једноставна решења. Она неће од вас направити врхунског кувара, али ћете свакако бити смиренији и имаћете више времена...
Како спасити воће од пропадања?
Воће које одстоји на собној температури више од дан-два почиње убрзано да зри и постаје мекано. Међутим, сваки такав плод може се искористити. Кад воће почне да губи боју и облик мало ко жели да га поједе, зато га оперите, огулите и исецкајте на комадиће, па га ставите у кесице и – правац замрзивач. Тако ћете увек имати воће потребно за здраве сокове и десерте.
Како се изборити са пистаћима?
Није мали број људи који су остали без ноктију и живаца покушавајући да отворе претерано затворене пистаће. Неподношљиво иритантан пистаћ неће ни под зубима да се отвори... Немојте се жестити, саветује задовољна.хр, неће скоро пропаст света (мада, ако пропадне и није нека штета, што рече песма) – једноставно узмите половину љуске већ отвореног пистаћа, угурајте је у најмањи отвор пистаћа који вас мучи, окрените је попут кључа и љуска ће се отворити.
Вађење љуске из разбијеног јајета више није кошмар
Често се љуска јајета распадне у минијатурне делове који нас доводе до нервног слома... Кафену кашичицу умочите у води и њеним дном пређите преко љуске која ће се "сама од себе" залепити за качишицу.
Загорели лонац није за бацање!
Нема тог лонца који не може да добије флеке од кувања. Чак и они од најквалитетнијег нерђајућег челика могу да поцрне... Само мало стрпљења довољно је да лонац заблиста. Попрскајте га средством за чишћење рерне и оставите неколико сати да делује – прљавштина ће нестати, а лонац исперите у лимунској киселини како би се неутралисали остаци агресивног средства за чишћење.
Ни стврднути смеђи шећер није за бацање
Ова врста шећера временом губи влагу и зато постаје тврд. Ставите га у микроталасну рерну, а поред чиније са шећером ставите шољицу воде. Појачајте температуру на максимум и грејте отприлике три минута. Шећер можете ставити и у посуду и покрити га дуплим слојем влажног кухињског убруса, а потом све заједно замотајте у фолију и оставите преко ноћи.
Дрвена даска има мрље? Шта сад?
Прочитајте и:
Замрзивач као инспирација
ПОСТАНИТЕ СОМЕЛИЈЕР: Научите које вино уз коју храну
ПИКАНТЕРИЈА: Како и које зачине користити за укуснија јела
Једноставно је – посолите даску и истрљајте је лимуном. Помешајте сирће и воду и један део крпе умочите у ту мешавину, па њом истрљајте и пребришите даску. Исперите је водом и осушите крпом, па на крају премажите танким слојем уља и оставите да се осуши. То ће деловати као заштитни слој против стварања нових флека.
Потребан вам је омекшали путер, а нисте га на време извадили из фрижидера?
Исецкајте путер на комаде и ставите га између два листа масног папира. Оклагијом или стакленом флашом пређите преко путера, а он ће брзином муње постати мекан и лак за употребу.