Želudac "vapi" za bakinom hranom!
Probiotici iz tradicionalne hrane leče većinu stomačnih problema.
Savremeni način ishrane, gotova hrana sa mnogo konzervansa negativno utiču na crevnu floru, a lekari podsećaju da tradicionalna hrana čuva zdravlje i čak može doprineti izlečenju pojedinjenih bolesti.
U Beogradu je održan simpozijum povodom Svetskog dana stomačnog zdravlja, a ove godine je akcenat stavljen na probiotike. U našim crevima živi oko 100 miliona bakterija i taj broj je deset puta veći od ukupnog broja ćelija koje grade naš organizam, istaknuto je na skupu, piše Tanjug.
Dokazano je da probiotici imaju pozitivan efekat kod brojnih bolesti, stomačnih tegoba, akutnih dijareja, jačanje imunog sistema dece, spečavanje pojave alergija. Svako od nas ima specifičnu crevnu floru koja zavisi od genetike, podneblja i hrane i da je broj bakterija koje naseljavaju digestivni sistem ogroman.
U fokusu svetskih istraživanja, danas se ispituju koje sve bolesti zavise od stanja mikroflore u digestivnom traktu i mogu li biti lečene probiotskim lekovima. Postoje brojna istraživanja koja pokazuju da različite vrste probiotskih lekova mogu biti upotrebljene u određenim patološkim stanjima. Ušli smo u eru probiotika, istraživajući probiotske preparate specifične za određena oboljenja.
Gastroenterolog Miodrag Krstić podsetio je da probiotici pomažu kod bolesti kao dodatak terapiji, ali da se mogu koristiti i preventivno za poboljšavanje crevne flore. Danas je moguće kultivisati samo 30 % mikroorganizama koji se nalaze u crevnoj flori.
Na tržištu danas ima dosta probiotskih prepatara, a lekari kažu da svi preparati nisu isti i da velika razlika postoji u sastavu, količini probiotskih bakterija, tehnologiji izrade, kvalitetu, efikasnosti.