ЦРНО ЗЛАТО ПОНОВО ИДЕ У НЕБЕСА? Вакцина пробудила наду, цене у фебруару скочиле за 20 одсто
Смањена је и прерада, на најнижи ниво од септембра 2008. године
Цене нафте на светским тржиштима прошле недеље су порасле, па су у целом фебруару забележиле скок од око 20 одсто, јер се улагачи надају убрзању опоравка привреда од коронакризе, а тиме и потражње за "црним златом".
Цена барела на лондонском тржишту прошле недеље је порасла 4,8 одсто, на 64,42 долара, док је на америчком тржишту барел поскупео 3,8 одсто, на 61,50 долара.
Половином седмице цене нафте досегле су нове највише нивое у последњих 13 месеци јер се улагачи надају да ће се убрзањем процеса вакцинације против ковида-19 убрзати и опоравак привреда од коронакризе, а тиме и потражње за нафтом.
УСПЕШНА ПРОИЗВОДЊА ЗЕЛЕНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Фебруарски рекорди хидроелектрана ЕПС-а
ПРОНАЂЕНЕ ОГРОМНЕ РЕЗЕРВЕ НАФТЕ И ГАСА: Кинези уболи премију у Бохајском мору
СРБИЈА ПОСТАЈЕ СВЕТСКА СИЛА У ПРОИЗВОДЊИ ЛИТИЈУМА? Биће отворено више од 2.000 нових радних места
Подршку ценама пружили су и подаци америчке владе према којима је производња сирове нафте у САД претходне недеље пала за више од 10 одсто или милион барела дневно због неуобичајеног таласа хладноће у Тексасу.
Смањена је и прерада, на најнижи ниво од септембра 2008. године, будући да су ниске температуре изазвале прекид у снабдевању струјом.
Ипак, крајем седмице цене нафте су изгубиле део добитака, између осталог и због тога што се очекује поновно покретање производње у Тексасу.
Цене је притиснуо и јачи долар јер то значи да нафта поскупљује за оне који је купују другим валутама.
Уз то, део трговаца одлучио се на добитоносну продају јер су цене нафте у фебруару скочиле око 20 одсто, што потражња баш и не подржава.
- Цене нафте порасле су превише и пребрзо. Лондонско тржиште је изнад нивоа пре пандемије, а то се још не може рећи за глобалну потражњу за нафтом - рекли су аналитичари ПВМ-а.
Иако се пуно прича о смањивању разлике између понуде и потражње, потражња ни изблиза не оправдава садашњи ниво цена, упозорили су.
Улагачи су опрезни и због тога што би се Организација земаља извозница нафте (ОПЕЦ) и њени савезници, укључујући Русију, требали састати 4. марта како би размотрили производну политику.
ОПЕЦ и његови савезници већ дуже време координирано смањују производњу за 7,2 милиона барела дневно како би је ускладили са смањеном потражњом у време пандемије коронавируса. Но, почетком марта ОПЕЦ размотриће могућности повећања производње након априла, с обзиром на опоравак цена, кажу извори у ОПЕЦ .
Од почетка године цене нафте су скочиле више од 25 одсто, након што су прошле године због коронакризе пале више од 20 процената.