ЕВРОПА САМА СЕБИ СТАВИЛА ОМЧУ ОКО ВРАТА: Закаснили су са набавком гаса, последице су катастрофалне
Европа је закаснила са набавком и складиштењем гаса за ову зиму, а резултат тог кашњења су рекордне цене гаса на тржишту, сматра главна уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић.
Она је рекла и да је цена виша од 2.000 долара за 1.000 кубних метара гаса, колика је била у уторак увече, што је и рекордни ниво, настала због мешања политике и економије, а ту ће цену, додаје, платити привреда и грађани.
Према њеним речима, један од главних разлога високе цене гаса је што је летос производња енергије из обновљивих извора била мала, а са буђењем привреде, порасла је и потражња за гасом.
Стручњак објашњава: Овако можете да спречите последице ОСТЕОПОРОЗЕ
ОСТВАРИО СЕ НАЈЦРЊИ СЦЕНАРИО: Француска троши 130 милиона евра на дан да би избегла рестрикције
ХАОС НА КОСОВУ: Лажна држава у огромној кризи, од данас почињу РЕСТРИКЦИЈЕ СТРУЈЕ
Путниковић је истакла да су САД склопиле уговор са азијским земљама, попут Кине, Индије, Јапана и Јужне Кореје, где се гас скупље продаје, па је Европа, практично, остала без потенцијалне могућности да набави гас од неког другог, осим од Русије.
- Стално се прича да је ''Гаспорм'' крив и да је Москва обуставила снабдевање гасом, а та руска компанија испоручује све уговорене колицине гаса - истиче Путниковић и додаје да је сада на Европи да каже да ли хоће руски гас или неће.
Она је подсетила да се Немачка определила за руски гас док је владу у Берлину водила Ангела Меркел, када су изграђени "Северни ток" 1 и 2, док нова немачка влада, под утицајем Зелених, али и Вашингтона, одуговлачи са давањем сертификата за почетак транспорта тог енергента.
- Ово што се дешава са током Јамал - Европа заправо је ситуација да Варшава неће директно од Москве да купи гас, већ га узима од препродаваца, од Немачке - каже Путниковић и додаје да се гас, који долази преко Белорусије задржава у Пољској, али Немци узимају профит јер га препродају Пољацима.