КАКВА ЈЕ БУДУЋНОСТ СЕВЕРНОГ ТОКА 2? Огласио се Гаспром после гласина о гашењу пројекта и открио праву истину
Руска компанија Гаспром признала је да постоји ризик да градња њеног подморског гасовода Северни ток 2
Руска компанија Гаспром признала је да постоји ризик да градња њеног подморског гасовода Северни ток 2, који иде по дну Балтичцког мора до Немачке, буде обустављена или отказана након што су САД увеле данас санкције руском броду који полаже цеви.
НИСИ САМА: Компанија Меридиан овим видеом послала НАЈВАЖНИЈУ ПОРУКУ! (ВИДЕО)
СЕВЕРНИ ТОК 2 ПРЕД КРАХОМ? Швајцарска и немачка компанија излазе из енергетског пројекта
АМЕРИКАНЦИ ЋЕ ПОЛУДЕТИ КАД ОВО ЧУЈУ: Европски политичар објаснио зашто ЕУ не може забранити Северни ток 2
Немачко Министарство економије саопштило је да је унапред обавештено о увођењу америчких санкција против руског брода "Фортуна" и његовог власника.
- Са жаљењем примамо к знању ову информацију - навело је немачко министарство.
САД тврде да би гасовод Северни ток 2, вредан 11 милијарди долара, Европу учинио више зависном од руског гаса и да би наштетио европској енергетској безбедности.
Кремљ то негира и оптужује америчку владу да покушава да промовише продају сопственог течног природног гаса на Старом континенту.
У проспекту намењеном инвеститорима поводом емисије корпоративних дужничких хартија, Гаспром је поменуо политичке ризике у погледу завршетка Северног тока 2.
Компанија је признала да ти ризици могу да учине "реализацију пројекта немогућом или неизводљивом и да доведу до његове обуставе или отказивања".
Портпарол Кремља Дмитриј Песков је, у данашњем реаговању на нове санкције Вашингтона, оценио тај акт као "груб и нелегитиман притисак САД".
- Помно пратимо ситуацију и анализирамо је док настављамо рад на финализацији пројекта - рекао је он на телеконференцији за новинаре.
Гаспром је рекао саопштио да шест посто гасовода или око 150 километара остаје да буде завршено, понављајући да намерава да ускоро заврши пројекат.
Изградња овог цевовода је обустављена у децембру 2019. године када је једна швајцарска фирма повукла своје бродове који су били ангажовани на том пројекту услед претњи америчким санкцијама, што је приморало Гаспром да покуша да доврши гасовод сопственим средствима. Након дугогтрајних напора на размештању руских пловила за полагање цеви, грађевински радови су прошлог месеца настављени у немачким територијалним водама.