Нове казне за пешаке у Србији: Ако претрчавате улицу са дететом платићете чак 20.000 динара
Водите рачуна
И по новим прописима који су обухваћени Предлогом закона о изменама и допунама Закона о безбедности саобраћаја на путевима Србије, који треба да се ускоро нађе пред посланицима у Скупштини Србије, пешаци ће за угрожовање безбедности плаћати високу цену.
Прочитајте и:
Прелажење ван пешачког прелаза, а коришћење "зебре" је обавезно ако није удаљена више од 100 метара, коштаће починиоца прекршаја 5.000 динара, а ако са собом води дете млађе од 12 година биће му изречена казна од 10.000 до 20.000 динара.
Уколико пешак направи саобраћајни удес може да буде кажњен новчаним износом од 20.000 до 40.000 динара.
- Нажалост, пешак плаћа највећу казну за непоштовање прописа у саобраћају. Пречесто тешким повредама или смрћу - каже Дамир Окановић. - Новчане казне су ту најмањи проблем јер пешаци спадају у најризичнију групу учесника у саобраћају.
Окановић каже и да се залаже за што већу превенцију када су пешаци у питању јер кажњавање даје слабије резултате од очекиваних.
Плаћају родитељи
Ако дете учини прекршај казниће се новчаном казном прописаном за учињени прекршај родитељ, усвојилац, односно старалац детета, као да је сам учинио прекршај уколико је прекршај учињен због пропуштања дужног надзора. За прекршај предвиђен овим законом, који учини малолетник (лице које је навршило 14 година, а није пунолетно) казниће се и његов родитељ, усвојилац, односно старалац уколико је учињени прекршај последица пропуштања дужног надзора над малолетником, када су били у могућности да такав надзор врше.
Пешаци ће морати да поведу рачуна и о времену и месту употребе мобилних телефона јер ће их коришћење на пешачком прелазу коштати 3.000 динара, наравно ако не води дете млађе од 12 година, јер онда висина казне расте до предвиђеног износа који ће одредити судија за прекршаје у распону од 10.000 до 20.000 динара.
Ако сакријете новац на следећих шест места у стану, лоповима ћете само учинити услугу!
Занимљиво је да исту казну, од 3.000 динара, пешаци ризикују и ако користе слушалице на оба уха.
Цео свет полудео за овом генијалном идејом: На овај начин можете потпуно бесплатно грејати кућу
Пешак ни на који начин не сме да угрожава безбедност саобраћаја па га тако, на пример, уколико тетура или лежи на путу, полицајац може подврћи тесту на алкохол. Уколико одбије алко-тест пешак ризикује казну од 20.000 до 40.000 динара!
Стижу нова правила: Ако возите дете без седишта, казне су и до 120.000 динара
Цео низ прописа се односи и на кретање пешака ван насељеног места и у колони. Заједничко је за све случајеве да пешаци морају да буду, у условима смањене видљивости и ноћу, опремљени светлоодбојним прслуцима, или да имају неко трепћуће светло или батеријску лампу. Казне иду од 3.000 динара па све до оних "повишених" уколико пешак води дете млађе од 12 година, а које се крећу у 10.000 до 20.000.
И даље је строго забрањено кретање пешака ауто-путем а казне се крећу од 10.000 до 20.000 динара, а уколико је изазвана саобраћајна несрећа - од 20.000 до 40.000 динара.