ЗИМОВАЊЕ И ОВЕ ГОДИНЕ СКУПЉЕ ОД ЛЕТОВАЊА НА ЕГЗОТИЧНИМ ДЕСТИНАЦИЈАМА: Ево како да прођете ПОВОЉНО
Колико треба издвојити за зимовање у Србији и које су најскупље и најповољније дестинације?
Зимовање у Србији на познатим дестинацијама, нарочито ако укључује скијање и опрему, може да кошта папрено. Према прорачунима, није реткост да изађе више од 1.000 евра, што је скупље од летовања на појединим егзотичним дестинацијама.
ТРИКОВИ ЗА ШТЕДЊУ! Ово су начини уштеде наших мама којих се и даље придржавају
ИНФЛАЦИЈА ЈЕДЕ КУЋНИ БУЏЕТ: Купци у Србији највише троше на ОВЕ три намернице, а оне прве по расту ЦЕНА
ЕВО КАКО У ДВА КОРАКА ДА ПРОВЕРИТЕ ДА ЛИ ВАМ ЈЕ ЛЕГЛО 30 ЕВРА: Стиже још једна лепа вест за све грађане
Колика је укупна цена смештаја, опреме, ски pass-a и часова скијања, зависи од дестинације, термина, али и неколико других ставки. Где је најповољније, а где најскупље зимовање, за МОНДО су одговорили инструктори скијања, угоститељи и запослени у Скијаштима Србије.
КОЛИКО КОШТА СКИ PASS?
Они који желе да прођу што јефтиније, а да ипак скијају, као најповољнију опцију имају Голију и Стару Планину. Приступачније цене такође су на Гочу и Златару.
"Цена ски пас-а за седам дана на Златбору 9.900 динара, а на Старој Планини 9.500, за једну особу. Цена ски passa за седам дана на Копаонику је 16.500 динара, једнодневна ски карта око 3.500 динара, док је ноћна око 2.800 динара. То је убедљиво најскупља дестинација за скијаше. На Гочу је све доста јефтније и дневне карте су око 800 динара, а на Дивчибарама око 1.400", кажу за МОНДО из Скијалишта Србије.
ЦЕНЕ СМЕШТАЈА ВАРИРАЈУ, ИЗБЕГНИТЕ НОВУ ГОДИНУ
Цене смештаја на јефтнијим планинама су око 10.000 динара за седам дана, док је за смештај на Копанику, Затибору и луксузним хотелима потребно издвојити већи новац.
"Приватни апартмани су јефтнија варијанта у односу на хотел. У луксузним објектима цена смештаја може да буде и око 500 евра. Једна од планина која одговара почетницима у скијању и има повољније цене јесте Златар. Ипак, треба водити рачуна да највише туриста има 10 дана пред Нову годину и 10 дана након тога, тако да су том периоду цене смештаја највише", каже за МОНДО власник смештаја на Копанику Властимир Рељић.
КОЛИКО КОШТАЈУ ЧАСОВИ СКИЈАЊА?
Цена једног часа скијања на Копаонику кошта од 25 до 30 евра. Уколико се узимају групни часови са више полазника, цена је нешто нижа.
"У том случају, укупно се плаћа око 50 евра. Када се групни часови узимајутри дана, цена је око 20 евра по дану за једну особу. Часови трају један или два сата, зависно од договора. Копаник јесте скупљи, али скијаши га бирају због великог броја стаза, опремљености, ски лифотова. Све је проширено и прочишћено, омогућено је ноћно скијање и разна такмичења. Оно што многима смета јесте гужва, која је на Копанику највећа", каже инструктор скијања Владимир Петровић.
Златбор има више избора за скијаше који су још неискусни, док је цена часова углавном нешто нижа него на Копаонику.
"Часови такође трају сат или два и могу да буду групни који коштају око 17 евра по особу, или индивидуални, који коштају око 20 евра. Постоје и велике групе од по 10 особа, што је повољнија варијанта, нарочито ако се часови узимају више од три или четири дана. Свеукупно, цене се крећу од 50 до 100 евра по особи за неколико часова", каже инструктор.
Укупно 30 евра кошта индивидуални час скијања по особи на Дивчибарама, док је групни час око 10 евра. На Старој Планини један час је такође око 30 евра, док је групни нешто нижи.
"Постоји и школа скијања која кошта 200 евра и траје шест дана. Током похађања часова у школи скијања, ски пас готово нигде није потребан", додаје он.
НОВАЦ ЗА ОПРЕМУ ВЕЛИКА СТАВКА
Изнајмљивање комплетне ски-опреме на Копанику кошта 1.200 динара дневно, док је упола јефтиније када су деца у питању.
"То је велика ставка за чију куповину треба издовојито готово као и за само зимовање, јер укључује скијашке ципеле, скијашке панталоне, јакну, штапове, рукавице, кацигу, скијашке наочаре, сунчане наочаре.. Све је популарније изнајмљивање ски опреме, која изађе много повољније него куповина. Нарочито када се ради о деци, која брзо прерастају опрему. Многи скијаши се сналазе тако што позајмљују опрему од пријатеља, нарочито у почетку, док не виде да ли им овај спорт одговора", каже инструктор.