Рођаци из иностранства деле ШАКОМ И КАПОМ: Прилив девиза у Србију РЕКОРДАН
Наши рођаци на привременом раду у иностранству ове године су били дарежљиви. За првих осам месеци ове године у Србију су послали чак 2,1 милијарду евра. То је 22 одсто више него у истом периоду лане. Уколико ове новчане "честитке" наставе да стижу истим темпом, ово би могла да буде рекордна година по личним трансферима из иностранства.
Од 2010. године просечно је од наших људи у иностранству у матицу стизало 2,6 милијарди евра годишње.
- Највећи део личних трансфера чине дознаке наших грађана из иностранства - објашњава Милојко Арсић, професор Економског факултета за Новости.
- Потребно је озбиљно истраживање да бисмо знали шта је допринело таквом скоку прилива. Званична статистика би требало да утврди колико људи годишње одлази у иностранство. Број оних који нађу посао преко Националне службе за запошљавње је тек мали део. Раст личних трансфера је вероватно последица велике и младе емиграције. Људи одлазе да раде у иностранству. Уколико не оде читава породица, трансфери су већи. Они који раде, шаљу новац својима код куће. С друге стране, код старе емиграције, где су се читаве породице иселиле, трансфери се смањују - додаје он.
Детаљан трошковник посне славе: На трпезу оде цела плата, али постоје и ТРИКОВИ ЗА УШТЕДУ
Из иностранства грађанима у Србију стижу и пензије. Ови износи, међутим, нису толико промењиви.
Међу пошиљке из иностранства могла би се прикрити и сива економија. Фриленсери, који своје услуге могу да пружају и клијентима у иностранству, уколико их не пријаве, могу на овај начин да примају уплате. Економисти се слажу да на дебљину коверте утичу економске прилике у иностранству.
- Дознаке зависе од глобалних трендова - објашњава економиста Иван Николић. - Ове године су у порасту. Кад је стање у економијама тамо где раде наши људи добро, више се новца шаље кући. Када је тамо криза, штеде и они. У Србију шаљу мање износе.
Од јануара прошле године, до септембра ове, према подацима платног биланса Србије, највише личних трансфера из иностранства забележено је током маја и августа ове године. Реч је о месечном приливу од 340 милиона евра (мај), односно 349 милиона евра, колико је забележено у осмом месецу. Када се посматрају август ове и август прошле године, реч је о порасту износа од чак 127 милиона евра, односно за 57 одсто.
Највећи део личних трансфера из иностранства чине управо дознаке радника. Од 2,18 милијарди евра трансфера, који су пристигли у Србију од јануара до почетка септембра, на њих се односи 1,7 милијарди евра. То је за 410 милиона евра више у односу на исти период 2017. године. Иначе, дознаке чине око седам одсто бруто домаћег производа Србије.
ОД 25. ДЕЦЕМБРА МОРАТЕ У БАНКУ ИЛИ ЗАБОРАВИТЕ НА ПЛАТУ: Клијентима блокирају рачуне пред Нову годину
Највећи део дознака у Србију пристиже у еврима и то из земаља у којима живи и ради највећи број наших грађана. То су Немачка, Швајцарска, Аустрија и Француска. Званични подаци на шта овдашњи грађани троше овако добијени новац - не постоји. Јер, реч је о трансферима новаца између домаћинстава, односно грађана.
Пратите нас и на инстаграму.