СЛАВСКИ КОЛАЧИ - СЛАТКИ УДАРАЦ НА КУЋНИ БУЏЕТ: Да ли се више исплати да их умесите или купите?
У српским селима се колачи и даље углавном месе док их у престоници радије купују.
Код нас се бар увек знало за славу! Газда дочекује, газдарица послужује, а породичну славу припремају заједно. Ипак, мудар зна се да се домаћици не ваља мешати у кухињу и да је она одговорна за колаче.
Уколико не желе или немају времена модерне српске домаћице не морају да месе колаче, као што су морале њихове прабаке. Данас у свим већим трговинама, на пијацама или у посластичарницама можете купити већ готове колаче. Проверили смо шта се више исплати.
Како изгледа кад сами месите
По српским селима колачи се углавном и даље месе. Милица Радичевић, осамдесетдвогодишња старица из драгачевског села Каона ове године неће славити славу јер јој је супруг недавно преминуо, али се присећа како је било свих претходних година.
- Ми смо увек славили по три дана. Дође вам родбина, комшије, пријатељи и буде око педесетак људи. Ови из комшилука наврате и по више пута - прича нам баба Мица.
- Правила сам увек преко 20 различитих врста колача и торти. Умесим бајадере, ванилице, тоблероне, точкиће, рафаело и розен торту да се шарени, карамелу и фигаро са обландом, рум-торту, жербо - моју омиљену, реформу, гизелу, добош торту и многе друге. То се правило два дана пред славу и одлагало на послужавнике у собама које се не греју, да се не би покварило.
Посебно се пазило да се колачи и торте ноћ пред славу лепо сложе на вазну и једнако исеку.
- Мора да буде једнако, или ће гости да манишу. Наспремам ја и изађе и преко 10 кг колача јер гости воле колаче па је срамота да зафали. А ред је и да спакујете људима да понесу кући да деца после има слатког да поједу.
Данас колачи могу да се купе у продавници, али искусна домаћица каже да закидају на материјалу.
- Ставе кекс уместо ораха и више какао-праха него чоколаде, није то исто као кад направите.
За 10 кг колача, треба и доста материјала:100 јаја, 10кг шећера, 2кг маргарина, 3кг ораха, 1, 5 кг чоколаде, пола кг смокви, паковање обланди, два паковања кекса и још понешто присећа се Милица.
- Нисам ја никад бринула колико ће то да кошта, ја сам у пензији - каже нам кроз смех.
- Било ми је битно да колачи буду укусни, а колико кошта није греота, слава је једном годишње и ваља да се испоштује. Не могу да знам напамет али кад све саберете, изађе преко 10 хиљада сигурно на ту количину.
Кад купујете колаче
Са друге стране, онај ко нема времена или жеље да меси колаче може да их пазари. У Београду се цена куповних колача углавном креће од 800 до 1500 динара по килограму.
Владан из Калуђерице недавно је славио Митровдан. Колачи су били куповни, али веома укусни, каже.
- Имали смо око 60 људи за два дана славе и појело се око 10 кг колача. Платио сам 1200 динара по килограму, а купили смо око 5 кг колача мада сам могао да прођем и јефтиније, али пошто сам већ куповао колаче код тих људи знао сам да су добри. Купио сам сутрадан још мало да почастим колеге и све ме је заједно са домаћим прављеним и купљеним изашло нешто преко 10.000 динара.
Када све саберете, вероватно разлика у цени није велика било да купујете или да сами месите колаче. Можда ће вам бити укуснији колачи које сами направите посебно ако не штедите на материјалу, али ако се одлучите да за славу купите колаче уштедећете доста на времену.