БЛИЖИ СЕ ПРВИ СЕПТЕМБАР, А ЂАЦИ И НАСТАВНИЦИ СВЕ НЕРВОЗНИЈИ: Шта их чека? Онлајн, маске, скраћени часови...
За средњошколце, како је и министар Шарчевић објаснио, не би требало да буде проблема јер су они старији, а и већ имају дуг школски стаж.
Већ смо загазили у август, те се и о новој школској години увелико размишља, а тема којој се последњих дана највише пажње поклања је како ће настава изгледати од септембра, с обзиром на то да је епидемиолошка ситуација и даље неизвесна.
Компанија Меридиан у хуманитарној мисији широм земље - Донација стигла у Неготинску болницу
Стигло најновије обавештење за све родитеље: Ђаци прваци добијају НОВИ ПРЕДМЕТ у школама!
ЧАСОВИ У ШКОЛИ ИЛИ ОНЛАЈН? Више опција за 1. септембар, ево шта о настави на даљину мисле НАСТАВНИЦИ
Како је министар просвете Младен Шарчевић обелоданио, интензивно се ради на припреми различитих модела за наставу од јесени. Сама епидемиолошка ситуација ће диктирати и начин на који ће се она у предстојећој школској години одвијати, те је још неизвесно да ли ће то бити онлајн, из школске клупе или пак комбиновано. Све је извесније да настава макар у прво време неће изгледати онако како смо навикли, ипак, ситуација се прати из дана у дан, а припреме се врше за све сценарије.
Епидемиолог др Предраг Кон истакао је како ће у случају да се настава одвија у учионици бити неопходно да се поштују све мере. Од тога да се свако јутро деци мери температура, код куће и у школи, до коришћења маски, доношења одлуке да ли ће се користити сунђер за таблу, броја деце у учионици, али и трајању школског часа.
Настава ће другачије изгледати за основце, средњошколце, студенте. Иако још не можемо са сигурношу тврдити како ће све изгледати и свесни смо да постоји могућност да се ствари више пута промене до септембра, ово су за сада познати детаљи. Па, кренимо редом.
Основна школа - млађи основци
За најмлађе школарце који су и даље код учитељице, а нарочито за оне који ове јесени крећу у први разред, највише је изазова са којима ће се сусрести како школски систем, тако и сами родитељи. Њима је више него старијим ђацима битан контакт са учитељицом у процесу учења, а ту се јавља и још један проблем уколико се настава буде одвијала онлајн - неће имати ко да их чува.
Управо због тога, оно што је за сада одлучено јесте да млађи основци похађају наставу у школи, а часови за њих би могли да трају од 30 до 35 минута, између којих би се радила дезинфекција учионица. Има више модела и варијанти, а директори, наставничко веће и родитељи треба да се договоре шта је најбоље.
- Оно што је оправдано медицински је да од првог до четвртог разреда највише може бити четири часа и то да трају од 30 до 35 минута, а између часова 20 минута одмора са дезинфекцијом - објаснио је др Кон.
Он је додао да током боравка у учионици треба да је 15 ученика по одељењу, који би у школи проводили три сата. Први и други разреди би ишли од 8.00 до 11.00, а трећи и четврти од 11.00 до 14.00 часова.
Основна школа - старији основци
Министар Шарчевић је казао да ученици од петог до осмог разреда могу комбиновати две недеље онлајн наставе, две у школи.
Ово умногоме зависи од капацитета школа, а родитељи ће моћи да одаберу опцију по којој би њихова деца наставу пратила онлајн, али ће сви морати да дођу у школу да би били пропитани.
Оно што ће за све важити јесте да ђаци који буду долазили у школу, који год разред похађали, мораће да носе маске. А најављене су и казне за оне који се тога не буду придржавали.
- Од септембра ће дисциплина у школама морати да буде много строжа него раније, те ће тако ученик за неношење маске прво бити опоменут, затим укорен, а уколико настави да скида маску и суспендован - објаснио је министар просвете Младен Шарчевић.
Средњошколци
За средњошколце, како је и министар Шарчевић објаснио, не би требало да буде проблема јер су они старији, а и већ имају дуг школски стаж.
- Средњошколци би у школу могли да иду по групама, наизменично, на две недеље. Првих 15 дана, на пример, први и други разред, потом трећи и четврти. Када имају наставу на даљину, онда имају предавачки део, док би у школи имали вежбе и одговарали - казао је Шарчевић.
Директори школа ће, када се све изанализира, добити моделе и упутства како да планирају наставу у смислу односа часова обраде и утврђивања.
Студенти
Настава на факултетима ће, како сада ствари стоје, највероватније бити комбинована, а то значи теоретски део онлајн, а практични на факултету. Међутим, компликованији део су онлајн испити, због којих ће морати да буду мењани и прописи.
Како каже ректорка Универзитета у Београду Иванка Поповић, засад је најизвесније да ће се теоретска настава у наредној школској години, а уколико се не поправи епидемиолошка ситуација, одвијати онлајн, док ће практична бити организована на факултетима.
- Припремајући се за нову школску годину, не знамо да ли ће се настава одржавати уживо, на даљину или комбиновано. Моја процена је да ћемо држати комбиновану наставу и да ћемо искористити стечена онлајн искуства нарочито у домену теоријске наставе. Иако је већина наставника уложила велики труд да реализује наставу на даљину, остаје један мањи број наставника који мора активније да се укључе у процес. Што се тиче практичне наставе, њу не смемо да занемаримо. Уложићемо све напоре да се академски простор максимално отвори за што више облика практичне наставе, наравно, уз пуно поштовање важећих прописа - каже ректорка.
КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ НАСТАВА У СРБИЈИ: Родитељи ће морати да мере температуру деци СВАКО ЈУТРО, избацује се употреба сунђера?
Како ће изгледати настава на факултетима у Србији: Корона гура теорију у онлајн сферу, а шта је са праксом?
НОВЕ МЕРЕ И У ШКОЛАМА! Још се не зна да ли ће настава од септембра бити редовна или онлајн, али су КАЗНЕ јасне
БРАВО ШАМПИОНИ: Тријумф српских генијалаца на Међународној олимпијади, "пале" нове медаље
ПОЧЕЛА НОВА ЕРА ОБРАЗОВАЊА У СРБИЈИ: Велико интересовање студената за Факултет друштвених наука