Велико истраживање: Међу средњошколцима највеће интересовање влада за техничко-технолошке и медицинске науке
Традиционално истраживање спроведено на порталу Prijemni.rs, највећем образовном порталу на овим просторима, испитивало је ставове и планове матураната средњих школа када је у питању наставак школовања.
Средњошколци су говорили о томе шта их мотивише да наставе образовање, које факултете планирају да упишу, који су критеријуми на основу којих бирају студије, како се припремају за упис, које друштвене мреже највише користе, као и где проналазе информације које их интересују.
Стицање знања један од најважнијих мотива приликом одлуке о студирању
При доношењу одлуке о наставку школовања највећу улогу игра жеља за стицањем специјалистичких знања из одређених области, а тек потом могућност лакшег добијања посла са факултетском дипломом. А када је у питању мотив приликом одабира факултета, треба истаћи чињеницу да значајна већина избор доноси на основу својих афинитета, а тек потом на основу исплативости.
За 42% испитаника информације које добијају од факултета пресудне су за њихову одлуку о томе да ли ће студирати.
Техничко-технолошке науке и медицина најпопуларнији
Када је у питању избор факултета, резултати су показали да највеће интересовање влада за студије у области техничко-технолошких наука (24,4%), а затим медицинских наука (20,2%). Нешто мање средњошколаца планира да стекне специјалистичка знања из друштвено-хуманистичких наука (19,4%), безбедности (14,4%) и природно-математичких наука (13,5%), док је најмање интересовање за уметност (8,1%).
Када су у питању конкретни техничко-технолошки факултети, један од најтраженијих је Технички факултет (35,1%), потом Електротехнички факултет (26,7%) и Архитектонски факултет (17,6%). У оквиру друштвено-хуманистичких наука средњошколци највише интересовања показују за Економски факултет (27,1%), Филозофски факултет (24%) и Филолошки факултет (15,6%). Они који желе да се посвете природно-математичким наукама планирају да то ураде на Математичком факултету (65,4%), а на далеком другом и трећем месту су Биолошки факултет (14,1%) и Географски факултет (10,3%).
Веће интересовање за факултете него за високе школе
Када је у питању будућа академска каријера, већина средњошколаца себе види на факултету (68%), док свега 6,9% планира да упише струковне студије. Један део оних који планирају да упишу факултет спреман је да, уколико у тој намери не успе, срећу потражи на некој високој школи (9,5%). Међу средњошколцима такође постоји незанемарљив број оних који још увек нису одлучили да ли желе да упишу факултет или струковне студије (15,6%).
Још увек највеће интересовање влада за државне факултете (45,8%). Значајан проценат кандидата је спреман да, уколико не прође на државном факултету, упише приватни (23,4%), док је за 12,3% испитаника приватни факултет прва опција.
Припрему за пријемни средњошколци схватају озбиљно
Чак 64,5% испитаника планира да похађа организовану обуку за полагање пријемних испита, док се за самосталну припрему одлучило 35,5% средњошколаца.
Већина планира да знање неопходно за упис ојача на приватним часовима – једни ће припрему обавити на факултету / високој школи коју желе да упишу, док ће се други припремати у својој средњој школи.
Инстаграм и портал Prijemni.rs најпопуларнији међу студентима
Средњошколци су изабрали Инстаграм као друштвену мрежу коју највише користе (58,8%), док поруке највише воле да размењују путем WhatsAppa (59,2%).
Када су у питању информације о факултетима и студирању у Србији и иностранству, добар део испитаника истакао је да их добија путем портала Prijemni.rs. Реч је о највећем образовном порталу у Србији, на коме средњошколци на једном месту добијају комплетне информације како о државним, тако и о приватним високошколским установама, као и информације о стипендијама, студентском животу и студирању у иностранству.
На овом порталу студенти не само да стичу информације о студирању већ могу и да се припреме за полагање пријемног испита помоћу бесплатне апликације „Матуранг”.
О наставку школовања се треба добро информисати
Спроведено истраживање показало је да средњошколци избор студија схватају озбиљно и да своје одлуке доносе на основу информација и истраживања.
Реч је о избору који одређује не само како ћемо провести неколико наредних година већ и како ће изгледати наш целокупни радни век. Стога је важно донети правилну одлуку на основу поузданих информација. А њих можете наћи уколико посетите портал Prijemni.rs.