СПАСОНОСНО ЧИТАЊЕ: Данас се обележава интернационални Дан књиге и ауторских права
Светски дан књиге и ауторских права, по одлуци Унеска од 1995. године обележава се 23. априла
На тај датум преминуо је Мигел де Сервантеса, писац првог модерног романа, и на дан рођења и смрти једног од највећих писаца свих времена, Вилијема Шекспира.
Стручњак саветује: ПОСЛЕДИЦЕ МОГУ БИТИ ОЗБИЉНЕ! Ево које симптоме код деце не смете да игноришете!
У ДЕСНОЈ РУЦИ МАЧ, У ЛЕВОЈ КЊИГА: Погледајте како изгледа споменик деспоту Стефану Лазаревићу (ФОТО)
СТИГЛЕ ПОНУДЕ ЗА УЏБЕНИКЕ: Познато колико ће родитеље коштати комплети књига за наредну школску годину
На овај дан већ традиционално се диљем планете говори у славу писане речи, а књига ће се славити и данас, кроз најразличитије програме и садржаје, у нешто измењеним околностима које диктира пандемија.
- Веома ми је драго што сам на Светски дан књиге у земљи порекла овог догађаја, на дан Сервантесове смрти и својеврсне каталонске славе књиге, Светог Ђорђа, кад човек осети да је књига и даље важна, условно речено слично оном што се осети код нас на Сајму књига - рекао нам је овим поводом писац Игор Маројевић, лауреат овогодишњег признања "Меша Селимовић", који у Шпанији потписује примерке превода на шпански свог романа "Шнит" у просторијама издавачке куће која га је објавила, "Трампа".
Професор Зоран Пауновић, који ће вечерас овим поводом у Атријуму Народне библиотеке Србије говорити о критичком издању великог романа "Лолита" ("Дерета") које је приредио, подсећа да је само дан пре Шекспира рођен још један великан светске књижевности - Владимир Набоков.
- Овај датум одабран је и као рођендан Вилијема Шекспира, а само дан раније, 22. априла, био би рођендан Набокова, тако да су то датуми када је књижевност добила значајне писце - наводи Пауновић.
- Лепо је што постоји и обележава се такав дан, данас када се за књигу има све мање времена, поготово за књигу у традиционалном, старинском облику, те ће и програм у НБС бити један од покушаја да скренемо пажњу на књигу и читање.
Љубица Арсић сматра да смо све свеснији да нам је књига све потребнија, и додаје:
- Схватили смо у самоћи и изолацији, током периода интроспекције, да нам је потребно да причамо са књигом. Сигурно је да се полако враћа време књиге, ако је она уопште била заборављена. Људи (поново?) купују књиге, схватамо да је књига саговорник без кога нам нема напредовања и узрастања, она је наш рехабилитовани пријатељ који, у овим тешким околностима, поново добија на значају.
ВЕЧЕ ПОЕЗИЈЕ
У великој сали Градске библиотеке "Владислав Петковић Дис" вечерас ће у 19 сати бити представљена збирка песама Радмиле Петровић "Моја мама зна шта се дешава у градовима", у издању "Енклаве". Учествоваће Звонко Карановић, Петар Матовић, Марија Радуловић и ауторка. Програм ће бити реализован у складу са актуелним здравственим мерама које подразумевају ограничен број посетилаца у сали, стога сви заинтересовани могу подићи бесплатне улазнице на Инфо-пулту Библиотеке.