ДА ЛИ СУ БРУЦОШИ ИЗАБРАЛИ ПРАВЕ ФАКУЛТЕТЕ? Ово су за њих омиљена занимања, али ево шта тражи ТРЖИШТЕ РАДА!
Евидентно је да будући бруоцоши редовно прате трендове на тржишту рада, како је било и претходних година. Изузетак су студије медицине и осталих медицинских наука
Поред константно великог интересовања за ИТ, ове године је чак више од 6 матураната конкурисало на једно место на смеру психологија на Филозофском факултету у Београду.
Осим тога, медицина, стоматологија и фармација су као и претходних година у самом врху на листи жеља будућих студената , док је приметан наставак пада интересовања за студије права и економије.
Меридианов хуманитарни турнир: Част је и обавеза помоћи малој Софији
У више од 60 одсто компанија у Србији уведен РАД ОД КУЋЕ: Трошкови МАЊИ, а шта је са ПОСЛОМ?
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА НОВЧАНИЦЕ КОЈЕ КОРИСТИТЕ: Једна од њих је најчешће ФАЛСИФИКАТ!
У коликој мери понуда радних места и трендови на тржишту рада прате интересовање будућих броцоша, сајт NajStudent.com је анализирао кроз податке о понуди послова са сајта Poslovi.Infostud.com.
Психологија је натраженији смер, медицина на другом месту
Посматрајући смер психологија на свим факултетима у Србији, видљиво је да је на укупно 328 места конкурисало укупно 1.371 матураната, односно више од 4 на једно слободно место. Овај однос је и највидљивији на Филозофском факултету у Београду где је скоро 6 и по матураната конкурисало на једно место, као и на Универзитету у Крагујевцу, где се више од 5 кандидата надметало за индекс на овом смеру.
На сајту Poslovi.Infostud.com у протеклих годину објављено је укупно 563 огласа везаних за психологију, а најтраженије позиције су биле везане за ХР и конкретно занимање психолог.
На другом месту по интересовању је медицина, коју прате и остале сродне науке.
На укупно 983 слободна места на смеровима за медицину конкурисало је 2.306 будућих студената, а сличне бројке можемо видети и на стоматологији и фармацији, где је такође на слободна места конкурисало више од 2 кандидата.
За медицинске науке, иако је ово више година уназад најтраженија област за студирање, понуда посла на сајту Poslovi.infostud.com није у складу са интересовањем матураната. Тек око 4% огласа су били намењени фармацеутима и стоматолозима, док за медицину као примарну област није било огласа, док је међу будућим студентима velliko интересовање за ове студије (само на медицини 2.300 кандидата, фармација 1.363, стоматологија 1.251).
ИТ и даље популаран
Уколико узмемо у обзир факултете где је ИТ примарна област, ове школске године смо имали преко 5.000 слободних места, где је конкурисало више од 8.000 матураната. Највећа заинтесованост је као и претходних година била на Факултету организационих наука, где је на 820 места било 2.157 пријављених , као и на смеру Информатика на Математичком факултету где се 3 кандидата такмичило за једно слободно место. На ЕТФ-у смо имали прилику да видимо стандардну заинтересованост, односно 1.082 кандидата је конкурисало за 720 места. Такође, можемо да издвојимо смер Софтверско инжењерство на Факултету техничких наука у Новом Саду, где смо имали 383 заинтересована на 80 места (укупно 2.920 пријављених на 2.684 места).
И свакако је закључак да смо генерално на свим ИТ смеровима имали прилику да видимо већи број кандидата од броја слободних места (ФТН Нови Сад, Електронски факултет Ниш, Машински факултет Београд, ПМФ Нови Сад И ПМФ Ниш, Факултет инжењерских наука у Крагујевцу као и ФТН у Чачку).
Интересовање матураната за ИТ корелира са потребама тржишта, будући да постоји велики број огласа управо за радна места у овој области. Скоро 25% огласа је било намењено ИТ кандидатима, а најтраженије позиције су биле: Јава и JavaScript developer, ПХП developer, C#/C Developer, .NET Developer.
Све више матураната би на језике, као и на архитектуру и грађевинарство
Осим психологије, медицине и ИТ смерова, можемо приметити да је велико интересовање и за студије енглеског језика, као и немачког, пошто је на свако слободно место конкурисало више од једног и по студента.
Издвајају се и архитектура и грађевинарство, где смо приметили пораст пријава на свим универзитетима у Србији.
Осим наведених смерова, веће интересовање у односу на број слободних места видљив је и на машинству, политичким наукама, хемији, биологији, географији, смеровима за социјални рад, журналистици, и педагогији (на свим универзитетима).
Кад су у питању огласи за посао у овим областима, 5% огласа у претнодних годину дана је било везано за машинство, 4% за грађевину, скоро 3% огласа за електротехнику, скоро 2% огласа за педагошке науке, а 1,28% за архитектуру .
Интересовање за економију и право у паду
Велики број огласа је намењен економистима, као и сродним пословима – преко 11% огласа уз 4% огласа за маркетинг и ПР позиције , а ове године смо могли да приметимо да је велика заинтересованост била само на Економском факултету у Београду, док је на осталим економским факултетима била мања заинтересованост од броја слободних места.
Такође, велики број конкурса је везан за трговину и продају, преко 13% , а у овим областима би се свакако могли пронаћи студенти економских факултета.
Кад је право у питању, у претходној години свега 2,5% огласа је било расписано из ове области, а приметан је пад у интересовању матураната, будући да ће тек 75% слободних места на правним факултетима бити попуњено у јунском року.
Сајт NajStudent.com је прикупио податке о првом уписном року на државним факултетима у Србији,па је видљиво да је на 33.937 слободних места конкурисало 35.093 будућих студената. Са друге стране, на сајту Poslovi.Infostud у протеклих годину дана било је укупно 26.814 огласа за висококвалификовану радну снагу, односно конкурса где је као услов наведено високо или више образовање.
У (не)складу са потребама тржишта рада
Судећи према жељама матураната главни критеријум приликом избора јесте могућност запошљавања. Евидентно је да будући бруоцоши редовно прате трендове на тржишту рада, како је било и претходних година. Изузетак су студије медицине и осталих медицинских наука, које су се увек добро котирале међу будућим студентима, без обзира што понуда послова из ових области не прати интересовање за њих.
Неки од разлога сигурно могу да буду што матуранти виде могућност запошљавања у инонстранству, као и у државним установама које конкурсе за запошљавање расписују на друге начине.