ДНЕВНИЦА И ДО 30 ЕВРА, АЛИ МОРА ДА СЕ ЗАПНЕ: Срби уз овај посао имају одличну прилику за зараду
Иако је у Србији доста гастарбајтера који су због короне остали без посла, радне снаге нема довољно.
Власници малињака нуде и смештај, три оброка дневно, интернет, паузе од два сата у најтоплијем делу дана, али слаба вајда. Иако је у Србији доста гастарбајтера који су због короне остали без посла, радне снаге нема довољно.
Драган Габуровић из Церова код Ариља власник је малињака од 1,5 хектара и ускоро, кад почне берба, код њега ће бити посла за најмање петнаестак берача, и то барем месец дана. До сада је, каже, обезбедио пет-шест сигурних берача, за остале још чека да се јаве и да с њима уговори посао.
ОВАЈ ПОСАО ДОНОСИ ВИСОКУ ЗАРАДУ У СРБИЈИ, али и захтева велику пажњу: Прва грешка може бити и последња!
ВЕЋ СА 35 ГОДИНА ПОСТАО ЈЕ МИЛИОНЕР И ОТИШАО У ПЕНЗИЈУ: Тајна његовог успеха је само у ових 5 савета
СТАЛНО ЗАПОСЛЕЊЕ НЕГОВАТЕЉИЦАМА У СРБИЈИ: Одобрен пријем радника у више установа социјалне заштите
- Прошле године најнижа дневница била је 2.500 динара, није проблем ни 3.000 да платим, али добром берачу. Ту су и три добра оброка, сваког дана месо, интернет, ново купатило, нов намештај у смештају, паузе у најтоплијем делу дана... Проблем је, међутим, што је много њих овај посао схвате као екскурзију. Није лако издржати у малињаку 12 сати дневно и на плус 40, па оду после неколико дана, усред бербе, и шта ја онда да радим - каже Габуровић.
Огласа је у овом делу Србије много у којима малинари од Ивањице и Ариља до Бајине Баште и Косјерића траже бераче. Нуде дневницу и до 3.600 динара, илити 30 евра, или 50-60 динара по килограму убране малине, већина даје и три оброка дневно, бесплатан смештај, интернет, двосатне паузе у најтоплијем делу дана...
Набере 60 кг за дан
- Био сам уверен да ће ове године бити више радника, доста наших људи вратило се из иностранства због короне, да ће они тражити посла, међутим, као и претходних година тако и ове - проблеми с радном снагом су велики, добрих радника је врло мало - вели Габуровић.
Раде Николић из Ариља тражи до седам радника, претходних дана јављали су му се, каже, неки Београђани, али проблем је што немају искуства:
- Лане сам давао дневницу од 2.200 до 2.600 динара, ове године нудим минимум 45 динара по килограму. Просечан берач може да набере шездесетак килограма, моја жена је брала некад од 70 до 90 кила, и - ето рачунице.
Смањен род
Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара Србије, каже да је и ове године, као и претходних, врло тешка ситуација са берачима иако су површине под малином смањене. А ове године очекује се и мањи род, барем за 25 одсто у односу на 2019:
- Нико још није изашао са откупном ценом малине. Власници малињака зато су у проблему јер не знају шта могу понудити берачима. Као и седам-осам година уназад, и ове године биће тешко обезбедити радну снагу, лане је доста рода пропало. Због короне доста малињака није квалитетно обрађено. Наш захтев као произвођача остаје исти, тражимо цену малине од 1,75 евра. Не може се више цена малине одређивати на месечном нивоу, тражимо да важи 10 година, тек онда бисмо знали на чему смо.
НАМИРИСАЛИ ДОБАР БИЗНИС: У Србији се на ОВОМ ЦВЕТУ заради и до 184.000 ЕВРА по хектару!
СРБИЈА БРИНЕ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ РАДНИКЕ: Влада дала сагласност, посао за СКОРО 600 ЉУДИ
ЗАРАДА И ДО 1.000 ЕВРА МЕСЕЧНО, А НЕМА КО ДА РАДИ: За овај посао у Србији нико се није ШКОЛОВАО ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ
СТИЖЕ ПОМОЋ ЕУ: Западном Балкану ПОЛА МИЛИЈАРДЕ за отклањање економских последица пандемије
"За десет сати рада и до 5.000 динара" Власници плантажа јагода пронашли НОВИ НАЧИН да привуку бераче