Како до новца за покретање сопственог бизниса?
Најтежи део посла
Осим добре идеје за сваки почетак неког приватног посла потребан је и новац. А њега је, бар на том почетку, и најтеже пронаћи. Истраживали смо од кога и на који начин почетници у малом бизнису за своје добре идеје могу да добију и почетни капитал.
Прочитајте и:
За „микро-бизнис“ у Србији могуће је добити новац и из иностранства. Без протекције, познанства или везе, уз нешто истраживања на интернету, и добру бизнис идеју, која у највећем броју случајева мора бити примењива и на неким иностраним тржиштима. Никица Маринковић је прво пробао са сајтом за продају органске и домаће хране. Идеја примењива и на друга тржишта.
- Новац за почетак посла успео сам да добијем од Аустријске развојне агенције. Услов је био да је барем један партнер из Аустрије. За тај почетни капитал, он је у мојој фирми имао једноцифрен удео.
ПОЧЕТНА ЗАРАДА ОД 60.000 ДО 150.000 ДИНАРА: Студенти ових факултета запошљавају се пре дипломирања
- Инвеститора сам нашао на крајње неконвенционалан начин. Када сам започињао посао знао сам да имам добру идеју, али желео сам да своје знање унапредим. Сазнао за ИРП академију у Бечу, која је тражила старт-ап фирме из Србије којима би пружила техничку подршку и знање да започну посао - прича Маринковић. Затим им је представио своју идеју и добио позив за курс.
СРБИН СЕ ДОСЕТИО: Засадио ову биљку, чекао 7 година, а сад зарађује 800 динара по килограму
- Тамо сам био од априла до октобра, неколико дана месечно. Радио сам са менторима, али и инвеститорима. Морам да кажем да се та академија плаћа, али се мени вишеструко исплатила. У Аустрији сам упознао и свог инвеститора који је у мој посао, након тога, уложио 20.000 евра почетног капитала - објашњава Маринковић. После искуства са сајтом за органску и домаћу храну он је посао проширио на еколошке дрвене кутије, обложене вуном, које служе за доставу хране.
Новац за покретање овог посла успео је да обезбеди кроз грантове од неких „вентуре цапитал“ фондова. Добио је 15.000 евра, и за то није дао никакав удео у фирми. И управо ова врста фондова може да буде други извор финансирања за почетнике у бизнису. Најједноставнији начин да се дође до њих су Хубови.
Почели од породичног бизниса: Гачићи једини у Србији праве ракију од кивија
У Београду их има неколико, ИЦТ Хуб, Старт Лаб Хуб, Импацт Хуб,...и принцип проналажења „вентура цапитал“ фонда је мање више исти. Пре свега потребно је имати добру бизнис идеју и знати како је представити на прави начин. Након тога, са представницима фондова пролазите сваки део потенцијалног бизниса, од ексел табела до ризика тржишта. Ако на крају свега тога све они мисле да ваша идеја може да се „уновчи“ оснива се заједничка фирма, која некада ни нема формално седиште у Србији.
Више од 40 одсто послова НЕСТАЋЕ за 25 година: Погледајте занимања која су ПРВА НА УДАРУ
Инвеститори вам неће дати новац, они ће уложити у вашу идеју и вашу амбицију и то не зато што сте му симпатични већ зато што и они желе на томе да зараде. Зато сваки инвеститор захтева да му поред идеје докажете и приступ како ћете посао ширити а онда је обавезно да ваш посао продате другој компанији или на берзи. То је моменат због ког инвеститор уопште инвестира. Тада он продаје удео у вашој компанији који је купио када је инвестирао али сада по вишој цени јер је компанија порасла и тако остварује зараду.
За почетак „вентура цапитал“ фондови улажу између 20.000 и 50.000 евра, и тек ако се бизнис развије улажу више. ИЦТ Хуб из Београда је један од ретких који је успео да направи и свој „вентура цапитал фонд“. Скупили су око милион евра и у добре бизнис идеје улажу око 30.000 евра, у замену за пет до 15 одсто власништва. Милош Милић је власник сајта који се бави трговином домаћим животињама. Његов предлог за почетни капитал су „старт уп аксцелератори“. Он и његов тим су на почетку постали су део бугарског аксцелератора.
"Лидл" објавио конкурс за ЗАПОШЉАВАЊЕ: Одређене услове МОРАТЕ да испуњавате да би вас запослили
- До њих се најчешће долази преко специјализованих сајтова. Неки су 500.цо, ycombinator.com, techstars.com... Аплицирате и пријављујете своју бизнис идеју. И ако им се допаднете они вас позову. Осим новчаног износа који се најчешће креће од 15.000 па до 200.000 евра, добијате и менторску подршку, могућност да свој посао представите још неким заинтересованим инвеститорима. За узврат дајете им проценат власништва у компанији - објашњава Милић.
Брат и сестра у кратком времену остали без родитеља: Данас воде успешан посао и не крију КЉУЧ УСПЕХА
Досадашње искуство власника малих „старт-уп“ фирми показало је да највише заинтересованих улагача има у области ИТ-ја, пољопривреде, али повезане са неки иновацијама и уопште у бизнисима који могу бити примењиви на више тржишта.