Како до повишице? Откривено како се треба понашати приликом разговора о плати
Преговори о плати саставни су део пословања.
Бити свестан своје вредности и знати је уновчити требало би бити оснажујуће искуство. Но, захтев за повишицом може створити анксиозност, а ако сте још притом жена која се бори против разлика у платама, тензије око повишице могле би бити још интензивније, преноси Manager.ba.
Менаџери из различитих индустрија поделили су савете како послодавци могу подржати све у својој канцеларији, а са сврхом да разговори о повишици буду продуктивни и позитивни – без обзира на исход.
-Разговор о новцу лако може постати емоционално набијен. Менаџери би требали успоставити атмосферу дијалога и јасно комуницирати очекивања од радника и јасне циљеве - објашњава Ени Деан, суоснивачица технолошког стартапа Werk.
АУТОМОБИЛСКИ ГИГАНТ ПРЕЛАЗИ У РУКЕ ХРВАТА? Преговори у току
ВЕЋИ МИНИМАЛАЦ ЗА БЕОГРАЂАНЕ? Погледајте који су захтеви синдиката
Неке су се нашле у право време на правом месту: Постоје ИНДУСТРИЈЕ на које је КОРОНА ПОЗИТИВНО утицала
Наставља како се не сме заборавити да се ти разговори односе на потребе људи који раде за вас. Суосећање и спремност за слушање много ће помоћи, чак и ако се захтев за повишицу не може одмах одобрити.
-Могли бисте открити да радник не испуњава своје циљеве јер се осећа потрошеним или нема приступ флексибилности која му је потребна да ради најбоље што може - додаје Деан.
Истраживање у Werku доказало је да је веројатније да ће запослени, када имају приступ флексибилности, испунити и премашити своје циљеве – што их у коначном доводи у бољи положај када траже повишицу.
-Најважнија ствар коју би менаџер требало да учини јесте да оснажи своје раднике - објашњава Александра Schrecengost из Wilson Даниелса, породичне компаније за маркетинг и продају.
Разговор о постигнутим циљевима увек је добра ствар, док се истовремено пружа конструктивна критика. Мора се узети у обзир оно што је заслужено. Ако је члан тима изашао изван оквира свог посла, требао би бити награђен за то јер га то оснажује. Желите да се запослени осећају као да су део нечега док заједно радите на постизању већих циљева.
Добар менаџер требало би да подстиче потенцијал радника јер је то једини начин на који могу еволуирати у вишу улогу. Размотрите њихове интересе и помозите им да напредују. Многи менаџери не схватају колико је важно охрабрити раднике.
Најбољи приступ је осигурати да разговор не буде изненађење. Ако менаџер и радник редовно прате контролне точке за напредак, менаџеру неће бити шок када ће радник тражити повишицу. Важно је поставити пројект професионалног развоја у којем се развијају вештине радника у складу с потребама фирме. Ако у свој тим улажете током целе године, њихов сет вештина ће бити повећан и побољшан па ће и повишице бити лако поделити, пише Пословни пулс.
Отворена, искрена комуникација с надређенима је пресудна. Ако се успостави окружење поверења, приступи расправама око тема које би могле изазвати анксиозност, попут плате, биће много лакши. Подстакните сараднике да са својим надређенима поделе своју мотивацију. То може бити повишица, више слободног времена, флексибилност распореда – шта год да је у питању, важно је да су менаџери упознати с тиме.