МАГИЧНО ПОВРЋЕ: Доноси здравље, а Србима и велику зараду! ЗАВЛАДАЛО ЛУДИЛО ЗА ЊИМ!
У протеклом периоду, у колубарском округу пољопривредници се све више интересују за узгој рена.
Пољопривредни произвођачи желе да уз мала улагања и на мањим површинама, имају додатне изворе прихода на свом газдинству. Такође, има и оних који услед недостатка радне снаге (сопствене или ангажоване) желе мењати структуру повртарске производње, којом су се до сад бавили. Зато и јесте актуелно интересовање за повећање површина под овим поврћем. Разлози за ово су бројни, кажу у PSSS Ваљево.
Основни разлог за интензивирање производње јесте добра прилагодљивост датим агроеколошким условима Колубарског региона. Ова биљка може да се узгаја успешно, без већих ризика. То пре свега подразумева утицај неповољних временских услова попут суше или мраза или неких других непогода, на раст и развој усева.
Рен може да презими у фази мировања и на веома ниским температурама, чак и до -45 степени. Највећи раст му је на умереним температурама, односно, при 17 - 20 степени.
СЕНЗАЦИОНАЛНА ПОНУДА У TRAVELLAND-U: ЛУКСУЗНИ ПОРТО CARRAS УЗ ПОПУСТЕ ДО 52%
Односи на ивици пуцања: Кина обуставља увоз свињетине из Канаде
СТИГАО НОВИ ХЕЛИКОПТЕР "Х 145М"! Србија и Ербас Хеликоптери проширују партнерство
Све преко степени, успорава раст, смањује квалитет ризома а самим тим и приноса. Ова повртарска врста воли влагу. За оптималан развој потребна је умерена влажност земљишта и висока влажност ваздуха. Не подноси лежећу воду. Отпоран је на сушу јер развија снажан корен и увек може да пронађе довољно влаге у тлу. Међутим, уколико суша потраје дуже време, корен одрвени и ситнији је.
Рен нема великих захтева према агротехници, мерама заштите од болести, штеточина и корова, као ни велике захтеве према мерама неге усева.
Воли дубока, плодна и растресита земљишта. Пре садње, неопходно је прво земљиште очистити од широколисних корова. Садња је у јесен или на пролеће, крајем марта па све до средине априла. Размножавање најчешће иде резницама. Број резница по једном хектарту зависи од стања земљишта, односно од његове плодности и влажности. Креће се у распону од 30.000 до 40.000.
Садња иде на међуредно растојање 50 до 70 центиметара и може да се обавља на три начина. Први начин је садња укосо, на 30 цм размака, једна од друге. Резнице се укопавају у канале који су на међусобном растојању од 50 центиметара. Други начин је да резнице буду у водоравном положају приликом садње, уз савијен горњи крај. Трећи начин је садња на банкове, са размаком 50 - 80 цм. При том, праве се косе рупе и у њих се стваљају резнице.
Када је реч о нези, препоручује се да се уради плитка међуредна обрада. На овај начин одржава се повољан водно - ваздушни режим земљишта и уништавају се корови.
Са култивацијом може да се почне чим се укажу редови, али потребно је водити рачуна да се не оштете младе биљке. У просеку, довољно је урадити два до три култивирања или све док розете лишћа не затворе редове.
Прихрањивање се обавља азотним ђубривима, у два наврата. Уколико наступи период суше, у летњем периоду, дуже време и праћен високим температурама, пожељно је урадити и два до три наводњавања.
У Србији не постоје хербициди који су регистровани за широколисне корове у засадима рена па је пожељно изабрати мање закоровљене парцеле. Најбољи избор су стрништа на којима је обављено чишћење од корова.
Рен се вади касно у јесен, када биљка уђе у фазу мировања, а лишће почиње да жути. Може се вадити машински, са машинама за репу, кромпир или шаргарепу. Вадилице је потребно подесити што дубље, да би се на површину извадила читава биљка.
Киша је за нама, ПРОБЛЕМ ОСТАО: Како наплатити штету за аутомобил КОЈИ ЈЕ ОШТЕЋЕН У ПОПЛАВАМА?!
Јесте ли икада пожелели да кукате некоме ко ће имати разумевања? У Јапану је сада то могуће за само 9 долара!
Овако изгледа ДАН БЕРАЧА МАЛИНА: Устаје у 5.15, има 15 минута паузе за кафу и ради 14 сати, и све то за ОВУ ДНЕВНИЦУ
Корен рена може се вадити и ручно, ашовом. Извађени корени прво се очисте од земље. Након тога, одреже се лишће, секундарни изданци за репродукцију или прераду, као и ситни коренчићи и пупољци.
Са једног хектара добије се 5.000 кг корена рена.