СТРМОГЛАВ ПАД ТРЖИШТА НЕКРЕТНИНА: Због корона вируса цене закупнина пале и за 50 одсто
Све више посла за адвокате
Тржиште некретнина тренутно практично не постоји, а велика промена десила се одмах након проглашења ванредног стања у Србији. Многи закупци почели су да отказују закуп локала и станова у којим послују и живе.
Тиме су цене изнајмљивања одмах почеле да падају и то до 50 одсто, а они који их још нису отказали покушавају са власницима да се договоре о умањењу или укидању кирије, барем на неко време.
МНОГО ГОРЕ НЕГО 2008. ГОДИНЕ? Очекује се рекордна незапослесност? Око 25 милиона људи остаће без посла
Овако се од давнина јачао имунитет: Српски производ из Пријепоља помаже да се јаче супроставите корони (ФОТО)
Радници Амазона ШТРАЈКУЈУ ЗБОГ НЕДОСТАТКА БЕЗБЕДНОСТИ за време пандемије: "Радимо у токсичном окружењу"
Тако је практично, после економских мера, питање закупа пословног простора постало најважније бројним привредницима у Србији. Питање је тим пре важније што велика већина њих или закупљује простор, или га изнајмљује, или продаје.
Општи утисак упућених у тржиште је да већина закуподаваца прави неки уступак онима којима изнајмљује простор, али да је генерално став да је прерано да се сада о томе расправља док не виде колико ће дуго овакво стање да траје.
Агент за некретнине Милић Ђоковић оцењује да тржиште некретнина у Србији тренутно и не постоји, а цене закупа пале су и до 50 одсто. Да је бизнис изнајмљивања и пословних простора и станова у овом тренутку готово у потпуности замро, тврди и агент за некретнине Каћа Лазаревић.
- Људи су одмах одреаговали. Труде се да, с обзиром на то да је јасно да се неки период неће радити, да се сви закупи редукују. Углавном људи који су били у пословном простору у стану су разговарали са власницима да их или ослободи пола кирије или да плаћају само режијске трошкове. Велики пословни простори који су имали и високу цену се разликују од случаја до случаја, у зависности каква је фирма. Они који су наставили рад неће редуковати ништа, док они који морају да затворе своје фирме временом ће, ако већ нису, тражити редукцију цене закупа - каже Лазаревић.
Треба, како каже, водити рачуна, да и људи који су у закупу не доведу у неповољан положај оне од којих изнајмљују простор, јер многи "живе управо од тога новца од кирија".
Адвокатима се у последње време једнако обраћају и закупци и закуподавци.
- Прави се разлика између великих закуподаваца, рецимо за канцеларијске просторе и за оне који изнајмљују локале у тржним центрима. И једни и други имају, без изузетака, захтеве закупаца да се или смањи или прекине плаћање кирије. Већина уговора о закупу за веће и комплексније пројекте обично има ставке које кажу да је могуће да се рента не плати у неком моменту у току трајања закупа, па се одабере овај период, што је можда и најбоља опција у овим околностима. Међутим, већина тражи или да не плаћају закупнину док траје ванредно стање или да се то смањи и да се нађе компромис - објашњава адвокат Иван Газдић.
Прво и основно је, каже, да се види конкретан уговор, на који период важи пре свега. Постоје случајеви где је неко тек изнајмио простор, па на неколико месеци, што би сада било бесмислено да плаћа.
С друге стране постоје и уговори на десет година у којима ових неколико месеци неће утицати на дуготрајнији однос.
Газдић наводи и да нису све бранше једнако погођене, јер негде постоје препоруке да се организује рад од куће, али не постоји санкција за послодавца ако настави да ради у канцеларијском простору, па се не може рећи да им је реално забрањено да раде и да им то буде касније евентуално оправдање за неплаћање кирије.
"Здравствени радници су хероји": Војномедицинска академија је уручила уговоре о запослењу за 95 радника
ЦЕО СВЕТ ЗНА ЗА ЊУ: Почела је од нуле, а онда направила БИЗНИС вредан 55 милиона евра (ФОТО)
ОМОГУЋЕНО ЗАПОШЉАВАЊЕ ЗА СКОРО 300 ГРАЂАНА СРБИЈЕ! Пожурите са пријавама, ово су радна места која се траже и у време ванредног стања
ПОЗВАНИ СТЕ НА РАЗГОВОР ЗА ПОСАО, АЛИ ONLINE? Не одлажите га, већ примените ОВЕ САВЕТЕ И ОСТАВИТЕ СЈАЈАН УТИСАК
За 15 дана у Србији 2.045 особа добло је отказ: Највише отпуштених у области угоститељства и трговине