Немци ТРАЖЕ МЕДИЦИНСКЕ РАДНИКЕ из Србије и Босне: Сандра је тамо 8 месеци, а сада открива СВЕ О ТОМЕ
Проблем недостатка радне снаге у болницама у Немачкој је огроман
Недостатак медицинског особља у немачким болницама ових дана главна је тема тамошње штампе, која пише о проблему, али и о пројекту који доводи квалификоване раднике из Србије и БиХ.
Прочитајте и:
На порталу "Westfälischer Анзеигера" објављен је чланак под насловом "Затварање због недостатка радне снаге: Недостају радници у болницама Северне Рајне-Вестфалије", а који између осталог говори и о 28-годишњој Сандри Радуљ из Бањалуке.
Како преноси Дојче Веле, она се због посла преселила у немачку покрајину Северну Рајну-Вестфалију (NRW), где већ осам месеци ради као асистенткиња за негу у Евангелистичкој болници у близини Келна, а после приправничког стажа почеће да ради у струци.
За дан зараде 50 евра: Уносан посао, међутим постоји један проблем
Сандра Радуљ је истакла да јој је на почетку било тешко због језика, нарочито са медицинским изразима, али и да су и колеге и пацијенти пријатни. Она је у Немачку стигла преко пројекта "Трипл вин" који је покренула Агенције за запошљавање и организације (ГИЗ) и једна је од укупно 10 медицинских радника који су у ту болницу стигли из Србије и Босне и Херцеговине прошле године.
Како се наводи, ГИЗ проналази и регрутује квалификоване раднике у иностранству – у Србији, Босни и Херцеговини, Филипинима и Тунису, а они који буду изабрани у ужи круг, пребацују се у немачке болнице. У прошлој години у Немачку су тако стигле 593 особе. Међутим, цела ствар је контроверзна и критичари се жале да због тога недостаје квалификованих радника у иностранству.
Проблем недостатка радне снаге у болницама у Немачкој је огроман и програм "Трипл вин" то и доказује, а један од главних разлога за то је огроман обим посла који се мора обавити сваки дан, преноси Дојче веле.
Тражите посао: Ова занимања доносе ДОБРУ ЗАРАДУ, али има ЈЕДАН услов
- Нови коалициони споразум предвиђа нека побољшања када је у питању болничка нега. Не би требало да буде само више запошљавања у одељењима са интензивном негом, већ и на свим одељењима са креветима за пацијенте. Осим тога, болничко особље треба да буде боље плаћено и независно од паушалних износа - истакао је министар здравља NRW Карл Јозеф Лауман.