Обуку за аранжера цвећа успешно завршило шест особа са инвалидитетом
Ове године преко 20 особа са инвалидитетом прошло обуку која ће им помоћи да брже дођу до посла.
Александри Јокић уручен је сертификат о завршеној обуци за аранжера цвећа, и једна је од шест лица са евиденције Националне служба за запошљавање - Филијале Чачак, у статусу особа са инвалидитетом која је успешно прошла курс. На овај начин, стекла је искуство за рад у некој од цвећара, које ће, како верује, бити њен будући пословни амбијент.
- Завршила сам курс за пословног секретара, маникир, педикир, имам 33 године и обука за аранжера ми је знање више. На бироу сам око три године и верујем да ћу на овај начин себи обезбедити радно место, каже Александра.
Заједно са Александром и 26-годишња Милена Крстовић и 22-годишња Марија стицале су знање за аранжирања цвећа, букета, суза, венаца у цвећари „Гербер плус” власнице Катарине Танасијевић као и у Агенцији за образовање „Академија” Чачак.
Одличне вести за Краљевчане: 5.000 људи добија посао!
БУГАРИ ПОДИГЛИ БУРУ, АЛИ НЕЋЕ СРБИЈИ ЗАБИТИ НОЖ У ЛЕЂА: "Турски ток" је КЉУЧАН ЗА СВЕ, регион неће да зависи ОД АМЕРИКЕ
- Ове године смо имали преко 20 обука за особе са инвалидитетом, једна од њих је и за аранжере цвећа. Обука је трајала 150 часова и у Академији су прошли теоретски део. Надам се да ће свих шест полазница које су редовно пратиле обуку на овај начин доћи до посла, јер обука коју НСЗ Чачак спроводи, а ми организујемо то има за циљ, рекла је Драгана Грбовић, власник Агенције за образовање „Академија” Чачак.
Она је додала да је обука пун погодак јер се на овај начин значајно може смањити стопа незапослености особа са инвалидитетом.
Начелница Одељења за посредовање у запошљавању и планирању каријере у чачанској филијали НСЗ Ана Дојчиловић рекла је да су обуке за тржиште рада су једна од значајних мера активне политике запошљавања дефинисане националним планом запошљавања.
- Говорећи о теже запошљивим категоријама, као што су особе са инвалидитетом, ове године реализоване су две обуке. Осим ове у Чачку, недавно је завршена обука за вез коју је прошло шесторо полазника са евиденције Ивањице. Циљ је да буду укључена лица различитих степена потешкоћа, да обука буде примерена подједнако различитим категоријама инвалидности како би се укључили, рекла је Дојчиловић и подсетила да је на евиденцији НСЗ у Чачку 385 активних незапослених лица у статусу особе са инвалидитетом.
Када је реч о другим мерама активне политике запошљавања, оне су дефинисане националним акционим планом запошљавања кроз посредовање у запошљавању и кроз мере субвенција за отварање нових радних места.
Град Чачак сваке године издваја значајна средства за постицај запошљавања својих суграђана, самим тим и особа са инвалидитетом. Ове године су послодавци могли да конкуришу за износ од 300.000 динара за запошљавање особе са инвалидитетом.
Иначе, по подацима на нивоу Филијале Чачак 19 послодаваца је добило средства за постицај запошљавања особе са инвалидитетом. А говорећи о запошљавању са евиденције, независно од тога да ли су коришћене субвенције или је био рад на одређено време или привремени и повремени послови 81 лице је запослено до 30. новембра.
Још једна потврда успешне економске политике: Повећан кредитни рејтинг Србије
ОВА ВОЋКА ЈЕ БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ? Гајење је исплативо, није посебно захтевна, а постоје и субвенције
ОБУСТАВЉЕН ШТРАЈК: Постигнут договор Владе и радника Поште
БУДУЋНОСТ СТИЖЕ У ПАНЧЕВО! Приводи се крају НАЈМОДЕРНИЈА ТЕРМОЕЛЕКТРАНА, чиста енергија за 230.000 ДОМАЋИНСТАВА
ПРВИ КОРАК КА НОВИМ ФАБРИКАМА: Објављене прве инвестиционе локације Сомбора на ДИГИТАЛНОЈ ПЛАТФОРМИ