Одлична прилика за студенте: Пракса за све у јавним компанијама
Пројекат је подржала Швајцарска агенција за развој и сарадњу
Организовање студентске праксе до сада је било препуштено факултетима, док ће од наредне академске године она бити организована кроз Национални модел под називом "Мој град, мој избор, моја каријера".
Хит оглас за посао у Србији: Дневница је 1.000 динара, али постоји само један мали услов
Ова земља тражи сезонске раднике, Срби, ево одличне шансе: Дневница од 40 евра
Академци акредитованих високошколских установа моћи ће да се укључе у пројекат и да прва практична, радна искуства стекну током студија, да усаврше своје пословне вештине и лакше се запосле.
Министар просвете Младен Шарчевић нагласио је да је то министарство препознало значај предузетничког образовања од најранијег узраста, од основне школе до високог образовања.
- Наставићемо да се бавимо оснивањем ученичких задруга и студентских компанија- нагласио је Ssarčević и додао да је идеја студентске праксе да млади људи стекну практична искуства и буду конкуретни на тржишту рада чим заврше студије.
Предстваник Владе Србије Вукашин Гроздић подсетио је да је према подацима Завода за статистику незапосленост младих у Србији око 20 одсто, што је најниже у последњих неколико година, али још увек високо у односу на просек Европске уније.
Повећана МИНИМАЛНА ЦЕНА РАДА у Србији: Влада испунила обећање
- Праксом ће студенти савладати предузетничке вештине. Систем је још увек у процесу развоја, који ће трајати целу академску годину. Примена почиње од 1.октобра 2018. године- нагласио је Гроздић.
Статус Београђанке ЗАПАЛИО Интернет: Странци, ОВО ће се десити ако запослите Србе (ФОТО)
Швајцарска агенција за развој и сарадњу подржава око 30 пројеката у Србији међу којима су водећи они који се баве образовањем, а та земља ће у наредне четири године кроз пројекте помоћи са 10 милиона швајцарских франака.
Градски менаџер Горан Весић нагласио је да је БГ пракса пример добре сарадње локалне самоуправе и Универзитета, да је Град обезбедио и месечну надокнаду у току праксе од 8.500 динара.
- Оно што ја видим као пробем је што од 1.800 студената мало ко је остао да ради у јавним предузећима. Томе је допринела забрана запошљавања- нагласио је Весић.
Оливер је отишао у Немачку да ради, али се пре тога ОШТРО обрачунао са хрватским политичарима (ФОТО)
Он је додао да ће иницирати заједно са Универзитетом да се забрана запошљавања не односи на студенте који долазе на праксу, јер како је рекао стотинак студената који би могли да нађу посао у јавним предузећима неће нарушити баланс и договор са ММФ-ом.
- Нама је администрација све старија, странац када дође у Београд рећи ће вам да нема проблема на вишем, већ на средњем нивоу, односно са администрацијом- рекао је он.
Ректор Универзитета у Београду Владимир Бумбаширевић подсетио је да је тај Универзитет 2006. године основао Центар за развој каријере који се бави осмишљавањем студентске праксе, а да је четири године касније почео програм "БГ пракса".
До сада је кроз тај програм прошло 1.800 студената и око 250 ментора, подсетио је Бумбаширевић и додао да УБ има сарадњу и са министарством грађевинарства где је обезбеђено 412 места за обављање стручне праксе у предузећима која су у надлежности министарства.
Пројекат Национални модел студентске праксе има за циљ да умрежи факултет, институције локалне самоуправе и привредне субјекте, а реализују га Министарство просвете и науке, ПКС и Стална конференција градова и општина.