ОТВОРЕН НОВИ КОНКУРС ЗА СРПСКЕ РАДНИКЕ! Плата је минимум 2.000 евра, а УСЛОВИ ЗА ПРИЈАВУ НИКАД ЛАКШИ!
Пријављивање за учешће на пројекту врши се искључиво преко Националне службе за запошљавање
Последњи овогодишњи конкурс пројекта "Трипле Win" за запошљавање медицинских сестара и техничара у Немачкој почео је пре неколико дана и трајаће до 4. октобра.
Заинтересовани медицински радници могу да се пријаве преко Националне службе за запошљавање (НСЗ), а кроз овај пројекат за одлазак на рад у Немачку могу да конкуришу искључиво они са завршеном средњом четворогодишњом школом и завршеним стручним испитом.
Према подацима синдиката, из Србије годишње одлази око 800 медицинских сестара и 750 лекара, највише интервентних кардиолога, радиолога и анестезиолога. "Трипле Win" пројекат налази посао искључиво за медицинске сестре и техничаре, општег и педијатријског смера, а годишње на овај начин посао пронађе око 110 људи, што значи да је досад запослење у Немачкој нашло укупно око 660 медицинара.
Од почетка године повећан је износ минималне зараде медицинских сестара, па њихова плата у Немачкој сада пре нострификације дипломе износи 2.000 евра бруто, а након нострификације 2.400 евра. Испод овог износа послодавци који имају уговор са "Трипле Win" пројектом не смеју да понуде потенцијалним радницима.
Хоћете да реновирате? Прво испоштујте ПРОЦЕДУРУ И КОМШИЈЕ, иначе следи ОШТРА КАЗНА, али и РУШЕЊЕ!
ЕВО КО У СРБИЈИ НАЈЛАКШЕ ДОЛАЗИ ДО ПОСЛА: Детаљна листа по свим већим градовима
ДРЖАВА ПОМАЖЕ СЕОСКЕ ДОМАЋИНЕ И ЗАНАТЛИЈЕ: Враћа најмање половину уложеног
Пројекат "Трипле Win" је део Немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ, и ради на основу Споразума о посредовању и привременом запошљавању радника, држављана Републике Србије у Савезној Републици Немачкој закљученог 2013. године између Савезне службе за запошљавање Савезне Републике Немачке и Националне службе за запошљавање (НСЗ) Републике Србије.
- Сарађујемо са више од 200 послодаваца широм Немачке и ово је једини пројекат на међудржавном нивоу. Кандидати не плаћају никакве надокнаде за посредовање, а све трошкове сносе немачки послодавци - додају из пројекта.
Такође наглашавају и да "Трипле Win" ради искључиво са особама које су завршиле школу и имају одговарајућу праксу.
Пријављивање за учешће на пројекту врши се искључиво преко Националне службе за запошљавање (НСЗ), која је, поред евидентирања свих пријава, задужена и за проверу да ли уговор о раду, који је понуђен кандидатима, испуњава све правне услове према закону Републике Србије. Тако је ово, практично, једини контролисани начин одласка у Немачку.
- Пројекат се оријентише према кодексу понашања Светске здравствене организације (WHO) и не регрутује стручно особље из земаља које и саме имају недостатак радне снаге у области здравствене неге, нити сме да проузрокује недостатак стручног особља на тржишту рада у матичним земљама. Познавање немачког језика није пресудно за улазак у пројекат, јер Трипле Win обезбеђује стручну и језичку припрему медицинског особља и то о трошку пројекта - наводе из пројекта, уз напомену да пружају подршку и у процесу нострификације дипломе, као и при интеграцији у Немачкој.
У овој земљи тренутно живи око 450.000 Срба, а од 2016. године је на рад у Немачку отишло више од 44.000 радника из земаља Западног Балкана (Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Северна Македонија). Тада су на снагу ступили нови немачки прописи који су олакшали запошљавање странаца, посебно грађана из нашег региона.
ГРДЕЛИЧКА КЛИСУРА ТРИ МЕСЕЦА ПОСЛЕ: Повећан број возила, путници задовољни, без саобраћајних несрећа!
СРПСКИ И МАКЕДОНСКИ ЦАРИНИЦИ ОД СУТРА У ИСТОЈ КАНЦЕЛАРИЈИ: Заједничким граничним прелазом укидају се баријере
КУЋА ЗА 3.600 ЕВРА: Саграђена је за само 24 сата, а њена сврха је КРАЈЊЕ НЕОПХОДНА (ФОТО)
Председник Србије Александар Вучић најавио је пре неколико дана раст плата медицинских сестара за 15 одсто, што би значило минимално по 50 евра.
Живорад Мркић, председник Новог синдиката здравства, рекао је тим поводом да је ово "можда највеће повећање плата медицинских сестара у претходних десет или 15 година".
- Ако ме питате да ли ће ова повишица зауставити одлив кадрова у иностранство кажем да хоће успорити, али не и потпуно зауставити. Разлог је то што је разлика између њихових зарада у Србији и Немачкој значајна, али треба напоменути и да то није једини разлог зашто из наше земље масовно одлазе медицинске сестре - оценио је Мркић.
У Србији, иначе, има више од 60.000 медицинских сестара и здравствених техничара.
БОНУС ВИДЕО: У овом граду се на посао ЂУБРЕТАРА чека пуних СЕДАМ ГОДИНА, а ево и због чега (ВИДЕО)