Овај посао могу да раде и мушкарци и жене у Србији, а месечна зарада је преко 1.000 ЕВРА!
Не треба вам диплома
Некада су нас родитељи саветовали да учимо како бисмо имали добар посао и плату - у супротном, чека нас занат и стална мука са парама. Међутим, времена се мењају те данас управо занатлије имају најбоље зараде. Бурек мајсторима, рецимо, многи могу да позавиде.
- У Нишу у пекари која има добар промет пекар може да заради кроз проценат и до 1000 евра- каже Братислав Вукадиновић, председник Уније пекара Ниш.
Овај посао је свима доступан: Ево како да за неколико сати у Србији зарадите и до 30.000 динара
Нова инвестиција на помолу: Аустријанци граде фабрику у Јагодини, 100 нових радних места
СТИГЛА ПОДРШКА ДРЖАВЕ: Додељена БЕСПОВРАТНА СРЕДСТВА женама предузетницама
Амир Калинка, власник једне локалне пекаре, открива да његови запослени раде на проценат.
- 12 одсто од зараде по направљеној тепсији бурека припада раднику. На месечном нивоу, то је око 60, 70 хиљада, све зависи од промета - отворен је Амир, а отворено говори и о томе да раднике мора да чува по сваку цену јер ће у супротном отићи у гастарбајтере.
Одавно више послодавци немају тај луксуз да изговарају чувене речи "ако нећеш ти, има ко хоће", јер радника има све мање, а ти који су остали плаћају се сувим златом и чувају као очи у глави. Мајстори се траже свуда, па чак и на Исланду.
У Нишу кажу да је потрбно најмање 6 месеци вежбе да би мајстор научио да спрема добре коре за бурек, док Данило Радаковић, власник најпопуларније бурегџинице у Панчеву, каже да је три месеца сасвим довољно. Толико је њему требало пре више година да се из грађевине преквалификује и покрене овај породични посао.
У његовој радњи наћи ћете сваки бурек који може да вам падне на памет - од оних са месом, преко бурека са сиром или зељем, па до бурека са коленицом или чоколадним кремом.
- Бурек потиче од турске речи "бур", што значи савијати. Дакле, бурек је свако савијено тесто без квасца, а унутра може да буде шта год пожелите - одмах ставља тачку на питање "шта је прави бурек".
А бурек, какав год да желите, данас у Србији нема ко да спреми, признаје и он.
- То је напоран посао од ког кичма пуца, и свакако треба да буде добро плаћен. Добрих, школованих мајстора данас више нема, због чега они ретки који знају свој посао могу да рачунају на сјајне плате и сјајне услове рада. Имајте на уму да је у већини европских земаља данас плата бурек мајстора можда за свега 200 евра већа од плате у Србији - каже Данило, додајући да је у последње две године посебно приметан недостатак мајстора и занатлија свих профила, укључујући и бурек мајсторе.
Од ниске плате, мале потражње и реченице "ако нећеш, има ко хоће", дошли смо дотле да се прави мајстори свог заната плаћају сувим златом, а толико ће се ускоро плаћати и сам бурек у пекарама, најављује Данило.
Да не дочекате скок цена неприпремљени, ево рецепта за чувени турски цигара бурек, спреман за пет минута.