ПРОВЕРЕН РЕЦЕПТ ЗА БРЗУ И ДОБРУ ЗАРАДУ: Овај посао на пољопривредном газдинству доноси велики ПРОФИТ
Којом производњом да се баве мала пољопривредна газдинства, а да имају брзу и солидну зараду?
Мала пољопривредна газдинства која обрађују око десетак хектара земље су најбројнија у српским селима. Њима је најтеже, кажу агроекономисти, да се специјализују за једну област производње која ће им доносити доходак довољан за подмирење животних трошкова чланова домаћинства, али и омогућити инвестирање свих текућих аграрних послова.
Грађани, стигла је промена којој се нико није надао: ШАЛТЕРИ У СРБИЈИ ОДЛАЗЕ У ПРОШЛОСТ
НЕВЕРОВАТНО БЛАГО ПОД НАШИМ НОГАМА! Због једног открића код Бора, Канађани долазе да УЛОЖЕ МИЛИОНЕ
Српски бизнисмен упао у ВРТЛОГ ПРЕВАРА: Хрватски "Краш" хоће да избаци Србе из игре
Поставља се питање, којом производњом да се баве мала пољопривредна газдинства, а да имају брзу и солидну зараду?
Саговорник има занимљиво искуство и рачуницу. Наиме, он од произведеног млека прави сир, однеговане прасиће не тови него их продаје, а од хобистичког узгоја расне живине - добро зарађује.
Дејан Лазић, четрдесетогодишњи пољопривредник из Великог Орашја у Поморављу са својим члановима домаћинства - оцем Добрицом, мајком Славицом, супругом Сањом и малолетним сином Лазаром, каже да је после дужег лутања пронашао шта да производи и на који начин произведену робу најбрже да пласира на тржишту.
МОСТ МИРА НА БАЛКАНУ: Председници притиском на тастер означили почетак изградње ауто-пута Београд-Сарајево
Турска компанија заинтересована за градњу шумадијског коридора "Вожд Карађорђе"
ТРГОВЦИ, ИТ СТРУЧЊАЦИ И ДАЉЕ НАЈТРАЖЕНИЈИ, а ево до којих је радника најтеже доћи
Хектар земље храни једну млекуљу
Лазић поседује 12 хектара обрадивог пољопривредног земљишта на коме сеје кукуруз, јечам, соју и детелину луцерку. Све произведене количине ових ратарских усева употреби за исхрану стоке. Он има изграђену шталу са млеководом и аутоматским изђубравањем, капацитета 20 крава музара, али ретко када има више од десет млекуља.
- Сточарски стручњаци кажу да је за исхрану једне краве музаре потребно произвести хране са једног хектара земљишта. Уверио сам се, они су потпуно у праву, па зато у мојој штали углавном буде највише 10 -12 грла говеда, односно јуница и музних крава - објашњава Дејан.
Млеко и сир продају на пијаци и кућном прагу
Лазићи помужено млеко већ неколико година не испоручују млекари, већ од њега праве бели меки и тврди сир на стари традиционални начин. Све произведене количине продају на кућном прагу и на пијаци у Великој Плани. То им се, кажу, више исплати, а и тај начин продаје им је најбрже наплатив.
- Продајна цена килограма сира је повољна, само 300 динара, па нам купци телефоном унапред резервишу жељене количине, а они који желе тврди сир морају да сачекају неколико дана. Потражња је велика па бисмо могли садашњу количину готово да дуплирамо. Међутим, ми и одређену количину млека разносимо по селу - истиче Дејан.
Почиње зимска сезона: Ево који су послови најбоље плаћени, месечна зарада и до 1.900 евра
Немачки инвеститори дошли у Чачак: Посао за 1.000 радника!
Бугарски туроператор прогласио банкрот: Престали са радом после 24 године!
Однеговане прасиће не тове
Осим фарме крава, Лазићи имају савремено изграђен и технички опремљен објекат за држање крмача и одгој прасића. Гаје 7-8 крмача расе ландрас, а однеговане прасиће не тове до тежине од 100-120 килограма, већ их продају заинтересованим сточарима за даљи тов и испоруку кланицама.
- Раније смо товили свиње, али нам се тај посао више не исплати. Товљеници много једу, а када се товни циклус заврши, по чудном устаљеном правилу, цена се драстично смањи, тако да немамо никакву рачуницу, чак ни цену потрошене сточне хране не можемо да надокнадимо. Овако, продајом прасића тежине око 25 килограма, пристојно зарадимо - каже Дејан и нада се да ће најављеним почетком извоза свиња у Кину, вероватно да повећа број крмача и однегованих прасади.
Расна живина доноси све већи доходак
Трећи по величини извор прихода на газдинству је - узгој расне живине. Дејан гаји неколико врста расне живине: кокошке, ћурке, морке, патке, јапанске препелице, а најпоноснији је на квалитетно јато кинеске лабудасте гуске.
Углавном продаје приплодна јаја и младу живину, а одрасле јединке мушког пола размењује са колегама, - одгајивачима ради такозваног генетског освежавања крви.
- Највише је раса кокоши: њу хемпшир, аустралорп, вијандота, италијанка, брама, као и араукана која носи обојена, светло плава јаја. Имам приплодно јато од двадесетак кинеских лабудастих гусака, па продајом приплодних јаја и гушчића капље добра зарада - задовољан је Дејан.
ЦЕЛО СЕЛО ЈЕФТИНИЈЕ ОД СТАНА У БЕОГРАДУ: Са мало новца можете купити целу варошицу у Србији
Пријавите се за посао КОЊУШАРА - месечна плата 25.000 ЕВРА, обезбеђен смештај! Ево шта је потребно
Поред пензије, зараде још коју пару: У Србији нема довољно трговаца, па су и пензионери иза каса!
Ова раса има тело као домаћа гуска, али по уздигнутом врату и кврги на глави - слична је лабуду. Тежи од пет до седам килограма. Месо јој је веома квалитетно и добра је носиља. Није пробирач хране, а за њено гајење нису неопходне веће водене површине.