ДА ЛИ ЋЕ МАШИНЕ ЗАМЕНИТИ ЉУДЕ!? Време је да славимо роботе који "убијају послове"?
Аутоматизација доводи до незапослености, и ту више нема дилема... Али, исто тако, та неминовност не мора бити нужно лоша
Дуго се прича о томе да су роботи извесна "претња" неким позицијама, тј. људима који раде на њима. И то је делимично тачно. Иако машине неће и не могу да замене људску снагу на многим пословима и у разним сферама - чињеница је да им се поклања све више пажње.
То је данас пословна стварност: машине ће најпре наступити тамо где су "слабије вештине", односно на пословима за које није потребна нарочита квалификација или који се обављају по "аутоматизму".
МЕСЕЧНО И ДО 1.500 ЕВРА У ЏЕПУ: Овај бизнис у Србији доноси лаку зараду, улагања нису велика, а тржиште незасито
НОВИ УСЛОВИ ЗА ОДЛАЗАК НА ГОДИШЊИ ОДМОР: Влада донела закључак, због короне уведена јасна правила
ТОП 10 НАЈТРАЖЕНИЈИХ ЗАНИМАЊА ОВЕ ГОДИНЕ: Фирме вапе за овим радницима, а само за један посао потребан је рачунар
Рад који не захтева неке специјалне (или никакве) вештине, а понавља се по одређеном устаљеном систему/ритму - било да се то дешава у фабрици, складишту, канцеларији или чак у редакцији - постаје ствар прошлости.
Самим тим, радници запослени на тим радним местима губе битку са роботима. Како наводи IndustryWeek, аутоматизација доводи до незапослености. Укратко, послови се бришу, пише Колин Луис у свом новом посту на robotenomics.com.
Ипак, такође пише да овакве чињенице нису разлог за панику. Индустрија не пропада и није изгубљена свака нада.
- Наше истраживање показује да је 76 компанија, које су имплементирале индустријске или фабричке/складишне роботе, заправо, повећало број запослених за 294.000 у последње три године - пише Луис.
Даље додаје како је "врло вероватно да ће се у наредних пет година отворити милион нових радних места у секторима роботике". Данашња производња у Америци, истиче се, захтева нове методе, праксе и технологије.
- Наша производна ренесанса није изграђена знојем и трудом; гради се од генијалних робота, паметних машина и индустријски настројених, квалификованих радника. Ако занемаримо ту промену, ако живимо у страху од побуне робота или се превише ослањамо на праксе из прошлости, читава ренесанса би могла да прође поред нас. Да бисмо успели на том плану, произвођачи - сви, од радне снаге до извршног руководства - морају да прихвате будућност и сва отпуштања која она подразумева - напомиње се.