Срби, ево начина да добро зарадите: Има их на сваком ћошку, а зарада је феноменална
Уносан бизнис
Четинарске врсте, попут јеле, панчићеве оморике, смрче и бора, су уочи новогодишњих и божићних празника изузетно тражене. Како кажу у пожешком расаднику, цене зимзеленог дрвећа се, у зависности од врсте и величине, крећу између 660 и 1.200 динара.
Прочитајте и:
Ипак, у последњих неколико година све више људи четинаре не сматра само празничним кућним украсом, па продаја садница почиње у октобру и траје до марта.
Инжењер шумарства у Семенском центру ЈП "Србијашума" у Пожеги - Предраг Тасић, истиче да се у том расаднику у периоду око око 5-6 година произведе око 300.000-400.000 садница.
Оне се потом продају шумским газдинствима широм Србије, где се саде у шумама којим газдује то јавно предузеће, а младице се продају и трећим лицима, односно људима који желе да их посаде или пошуме голе површине у својим газдинствима или окућницама.
У Пожеги се производи семе за домаће тржиште и извоз у Мађарску, Чешку и Холандију. Након тог процеса остају шишарке, које такође налазе купце.
Директор шумског газдинства ЈП "Србијашуме" у Ужицу - Славиша Радосављевић објашњава да највеће интересовање за шишарке влада пред Нову годину и Божић, јер их људи купују за декорације, за разне украсе, а део шишарки је чак послат у Мађарску и Аустрију.
На крају треба апеловати на све коју ће ускоро китити божићно дрвце да га увек треба куповати заједно са бусеном, а након празника, природне саднице треба вратити и тамо где припадају то јест природи.