УСКОРО ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ ЗАКОНА О СОЦИЈАЛНОЈ ЗАШТИТИ: Способни за рад мораће да се запосле уз државну помоћ!
Ко може да ради мораће да засуче рукаве и неће моћи да користи социјалну помоћ. Како би дошао до посла помоћи ће му држава.
На тај начин ће се смањити притисак на буџет, а самим тим и број корисника социјалне помоћи.
- Неопходно је да се радно способним корисницима новчане социјалне помоћи у сарадњи са Националном службом за запошљавање обезбеди адекватна подршка и функционалније спровођење мера социјалне укључености - наглашавају у Министарству за рад.
РАДНИЦИ ФИЈАТА СЕ ВРАЋАЈУ НА ПОСАО: Производња се наставља 2. септембра, запослени били на плаћеном одсуству
ДА ЛИ БИСТЕ ПРИСТАЛИ? Ово је пет најнеобичнијих послова на свету! Када схватите о чему се ради, ОДУШЕВИЋЕТЕ СЕ
Све више послодаваца запошљава особе са инвалидитетом: Национална служба за запошљавање помаже у осамостаљивању особа са инвалидитетом
То значи да ће они који могу да раде, а примају социјалну помоћ, морати да се активирају, а у томе ће им помоћи НСЗ. Све ово су дуго најављиване промене које ће донети нови Закон о социјалној заштити.
Нацрт новог закона о социјалној заштити требало би да буде завршен у наредна два месеца, а неке одредбе могле би да почну да важе већ од 1. јануара.
Мирјана Вељовић, председница Синдиката запослених у социјалној заштити, сматра да пропис донет 2011. није уопште био применљив и добро је да су надлежни решили да га промене. Највећи проблем је, тврди она, што не постоје подзаконска акта која би омогућила његово спровођење.
- Запослени у центрима за социјални рад морају да се растерете јавних послова које раде за државу преко јавних овлашћења. Ту спадају старатељска заштита, усвојење, насиље у породици и због тога немају времена да се баве својим послом односно локалним услугама. Примарни посао центара за социјални рад су једнократне новчане помоћи, рад у центрима за дневни боравак деце и омладине, првенствено ометене у развоју, услуге личног пратиоца и персоналног асистента, саветовалишта, помоћ у кући - наводи она.
У плану је и успостављање нових иновативних и флексибилних услуга, укључивање већег броја пружалаца услуга из недржавног сектора и повезивање актера на локалном и националном нивоу.
- Повезаћемо различите секторе, чиме би се смањиле административне препреке корисницима права из области социјалне заштите и скратио рок за њихово остваривање - кажу надлежни.
- На овај начин ће се центрима за социјални рад, у поступцима решавања по захтевима за признавање права, обезбедити увид у евиденције других органа државне управе и дати могућност да сами прибављају одређене доказе у поступку, што скраћује поступак и олакшава приступ, а истовремено је механизам контроле - додају они.
И за кориснике социјалне помоћи смањиће се административне препреке, а самим тим и рок за њихово остваривање. Поред тога што се скраћује поступак и олакшава приступ, истовремено ће се увести и механизам контроле.
Ускоро социјална карта
Израђен је Нацрт закона о социјалној карти, спроведен је консултативни процес, спроведена је јавна расправа, а затим је достављен Влади на разматрање и утврђивање предлога.
Општи циљ успостављања социјалне карте је постојање јединствене и централизоване евиденције која садржи тачне и ажурне податке о социјално-економском статусу појединца и са њим повезаних особа у електронском облику.
Ко најлакше долази до запослења? Ово су најтраженији послови у Србији према подацима Националне службе за запошљавање
ЗАНАТ ЗЛАТА ВРЕДАН: Перко из Чачка последњи је сарач у западној Србији, једино он прави каишеве од чисте коже
НЕМЦИ ПОДИГЛИ РАМПУ ЗА РАДНИКЕ ИЗ СРБИЈЕ! Продужена одлука за лакши улазак грађевинара са Балкана
Програм "Моја прва плата" користан и за послодавце и за раднике: Из Националне службе за запошљавање објашњавају све бенефите пројекта
Кратак је пут од хобија до добре зараде: Веште руке Бобана из Тополе од обичног дрвета праве ремек дела