ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СВЕ СРБЕ У ИНОСТРАНСТВУ: Уколико вам истиче дозвола за боравак, ево шта треба да радите
Многи држављани Србије налазе се на привременом раду или у туристичком обиласку у неким од зељама у којима је завладала епидемија корона вируса
Велики број држављана Републике Србије налази се у земљама Европске уније и Шенген зоне иако су им боравишне визе истекле, јер није постојала могућност да се врате у своју домовину када су донете мере за борбу против корона вируса. Многи од њих брину се да ће због истека визе сносити последице и добити поједине забране које са собом носи тај прекршај.
Ипак, да ли ће се овакви случајеви кажњавати?
Федерална министарства спољних послова, грађевинарства и унутрашњих послова Немачке издала су уредбу којом се власници истеклих шенгенских виза ослобађају депортације до 30. јуна 2020.
Донет је Правилник о привременом ослобађању кривичне одговорности грађана због истеклих шенгенских виза због актуелне пандемије COVID-19. Овом уредбом се узима у обзир посебна ситуацију у којој су се нашли имаоци шенгенских виза, који привремено нису у могућности да напусте Немачку и врате се у своје матичне земље због далекосежних ограничења међународних путничких веза.
АМЕРИ СПРЕМАЈУ САНКЦИЈЕ СРБИЈИ?! И током светске пандемије НЕ ОДУСТАЈУ, коло води ЗЛОТВОР кога добро знамо
ДРУГИ ДЕО ОДГОВОРА: Ово су најчешћа питања привредника која су пристигла преко COVID-19 позивног центра
Вучић: Највећа економска криза у последњих 100 година
Управо овим прописом омогућено је некажњавање за неовлашћени боравак у Немачкој након истека визе.
Они који су погођени могу наставити са радом до 30. јуна 2020. иако им је истекла шенген виза. Уредба је објављена у Федералном листу и ступила је на снагу 10. априла. Министарства ће ову одлуку преиспитивати након 30. јуна у складу са актуелном ситуацијом у вези са коронавирусом.
Потез немачке владе, значи да сви страниц, било да се пословно или туристички налазе у Немачкој, а услед мера уведених у борби против коронавируса нису успели да напусте земљу и врате се у домицилне државе, неће бити кажњавани због тога.
Из Европске уније је саопштено да се истекла виза аутоматски продужава и то на визу која је намењена за дуготрајни боравак или боравишна дозвола која би покрила продужени боравак у земљама Шенгена. Таква могућност већ је предвиђена визним прописима, а аплицирање за продужетак визе у случају "више силе" се не наплаћује. То значи да грађани у којој год да се нађу земљи Европске уније не морају да брину за свој останак тамо и након истека визе.
Посебно је наглашено да ова правила важе и за држављане трећих земаља и да ће на границама бити све у складу са овим прописима и неће бити кажњавано. Једини услов је да се све документуј прописно у земљи у којој су се грађани затекли.
За издавање националних виза и боравишних дозвола задужене су државе чланице у којима су се држављани трећих земаља затекли.
У немачком министарству спољних послова објашњавају како та процедура изгледа.
-Требало би да се пре истека 90 дана обрате Уреду за странце у њиховом месту боравка - у случају нужде и путем имејла - и да уз своје податке замоле да се њихов боравак легализује. Већ и сам захтев за себе чини да је боравак дозвољен све до одлуке Уреда за странце -наводи немачко Министарство спољних послова.
Почела примена економских мера Владе: Србија прва стаје на ноге!
ДОШАО КРАЈ ПОЈЕФТИЊЕЊУ ГОРИВА: У Србији деривати јефтинији за 24 динара, следи ли нам сада драстично поскупљење?
Руски стручњак открио: Ево које ће професије бити најтраженије после пандемије корона вируса
СТИГЛЕ ВЕСТИ ИЗ ГРЧКЕ! На летовање неће моћи сви, а ево шта кажу за Србе
Три српске планине које су идеалне за самоизолацију у време пандемије корона вируса