ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ НБС: Повећање плата не би угорзило економску стабилност!
Повећање плата не би угрозило остварену економску стабилност, већ само може да повећа тражњу, која је један од битних елемената који може да помогне укупном оживљавању привредне активности и раст БДП-а, изјавила је гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.
Повећање плата које би подстакло раст агрегатне тражње не значи да би дошло до повећања цена, односно до раста инфлације, објаснила је Табаковић на презентацији августовског Извештаја о инфлацији у НБС.
МАНДАТАР НАЈАВИО: Повећаћемо и пензије и плате
Према њеним речима, НБС се није бавила анализом економских ефеката потенцијалног подизања плата, већ је тренутно фокусирана на решавање питања проблематичних кредита.
- Србију смо скинули са негативних топ листа на којима је била прва по висини инфлације, по високим дефицитима, и сада убрзано радимо на решавању проблема проблематичних кредита, како и ту не бисмо били на гласу по високом нивоу проблематичних потраживања - истакла је Табаковић.
Такође је навела да последњи Меморандум који је договорен са Међународним монетаним фондом поводом четврте и пете ревизије аранжмана, која ће се наћи крајем месеца на одлучивању Борда директора ММФ-а, не значи ниједну нову обавезу за НБС.
- Ми разговарамо са ММФ-ом о свим питањима, не дају они нама налоге - објаснила је Табаковић однос између две финансијске институције.
МИРОВИЋ: Приоритет владе су нове инвестиције и радна места
Гувернер је, такође, рекла да циљана инфлација није само тема Србије, напомињући да је и представник Федералних резерви из Сан Франциска, Џон Вилијамс, довео у питање ниво инфлационог циља који се таргетира у САД.
- Ми се не упоређујемо са САД, јер знамо ко смо и где нам је место, али се упоређујемо са свима од којих имамо шта да научимо - додала је.
Како је рекла, Вилијамс је довео у питање то да ли треба мењати инфлациони циљ или треба мењати таргет, тако да се уместо таргетирања инфлације пређе на таргетирање економског производа, односно неког нивоа БДП-а.
- То је врло занимљива идеја, посебно у ово време преосмишљавања монетарне политике којом се траже нека стабилнија сидра која ће омогућити да се врате основне функције новца - да он не буде извор трошка, него извор зарађивања - објаснила је гувернерка.
Табаковић је на крају рекла да је једино што је забрињава нестрпљење које постоји у јавности да се види конкретан резултат реформи које се спроводе, апелујући на стрпљење, јер ништа не може да се постигне преко ноћи, већ тражи време.