ДРЖАВА ПОМАЖЕ ДА СЕ ЗАПОСЛИ ЈОШ РАДНИКА У СРБИЈИ: Отвара се 6.600 нових радних места!
Добра вест долази из Владе Србије, она ће помоћи да се кроз субвенције отворе нова радна места и за овај процес издвојила је 90 милиона евра.
Влада Србије ће кроз субвенције помоћи да се отвори 6.600 нових радних места у наредне две године!
Послодавци у немачким фирмама "Кромберг" и "Леони" у Крушевцу и Нишу ускоро траже нове раднике и само они ће запослити 4.800 људи у наредне две године. Отвориће се и 1.100 радних места у фабрици џемпера "Прити" у Сомбору, 300 у фабрици седишта за аутомобиле "Аунде " у Кочином селу, 300 у сремскомитровачком "Митросу", као и 251 радно место у "Панасонику" у Свилајнцу. Раднике ће запошљавати и "Албон" из Шимановаца и Кофикаб из Печинаца.
Држава је ради отварања ових радних места поменутим компанијама дала подстицајна средства у износу од 90 милиона евра.
Стручњаци кажу да је ово врло битно за Србију. Тако се смањује незапосленост, а пун је погодак ако се ти производи извозе у што више земаља. Економиста Љубодраг Савић наводи да је добро што се незапосленост полако, али сигурно смањује.
- Важно је за ову Владу да се не понаша како су се понашале претходне владе. А то значи да паре које ће држава дати за отвранаје ових радних места морају да се наменски користе, да се цео процес испрати до краја и да се људи не отпуштају - каже Савић.
Према његовом мишљењу, субвенције треба искористити да се запосли што више људи.
- Радницима је најважније да имају посао и сигурну плату како би могли да прехране породицу. Југ Србије је неразвијен и компаније које тамо отворе фабрику нарочити помажу да се незапосленост сваке године смањује - додаје Савић.
Члан Савета гувернера Народне банке Србије Иван Николић каже да је добро што је много компанија које држава подржава из аутомобилског сектора.
- Ауто-индустрија је у свакој земљи важан део привреде, а тако је и код нас. Имамо "Фијат", али и низ других фирми из тог сектора који су наши велики извозници. За људе који ће ту наћи посао пресудно је да фабрика дуги низ година ради, а пун погодак би био да извезу робу на што више страних страних тржишта - сматра Николић.