РАСПЛЕТ: Данас отварање понуда за "ГАЛЕНИКУ"
Данас ће бити познато дали су заинтересоване компаније за стратешко партнерство у "Галеници" испуниле тражене услове за стицање удела од 25 одсто у тој фармацеутској компанији, када Комисија за избор стратешког партнера отвори њихове понуде.
Понуђачи су имали рок до јуче у 15 сати да доставе допуњену документацију. Уколико су коначно доставили све што је неопходно, Комисија ће Влади упутити предлог са којом би компанијом требало ући у преговоре о партнерству.
На тендер су се јавили "Кадила Пхармацеутицалс" из Индије, ЕМС из Бразила и британско - руски конзорцијум "Фронтиер Фарма - Петровакс фарм".
ТРКА ЗА ГАЛЕНИКУ: Коме ће припасти део најзначајније фармацеутске компаније код нас?
Британско-руски конзорицијум спада у десет највећих компанија када је реч о истраживању и увођењу нових лекова на тржиште, док се друга два понуђача не баве истраживањем, већ углавном производњом.
"Петровакс" спада у топ 10 руских компанија када је реч о истраживању, има тим од око 50 научника који се баве новим производима и велике своте новца улаже у истраживање, што у случају партнерства "Галеници" може итекако да користи.
ДОБРА ВЕСТ ЗА РУСЕ: Нафта поново изнад 50 долара!
Та компанија има искуства у вођењу локалних компанија у Централној и Источној Европи, али и западних мултинационалних попут британског "Глаксо Смит Клајн", немачког "Бохрингер Ингелхајм", америчког "Актависа" и немачког "Бајера". Тај тим је доказао да може да преокрене тренд у компанији и учини је прфитабилном.
"Фронтиер - Петровакс" није глобални конгломерат, са интересима на различитим тржиштима, па би Галеника могла да задржи независност и расте на сопственим темељима, пре него да само подржава мултинационалне приоритете.
Друга два понуђача такође су велики играчи у области фармације.
Индијски понуђач "Кадила пхармацеутицалс" је једна од највећих фармацеустских компанија у тој земљи, са дугогодишњом традицијом. "Кадила" до сада није много радила у Европи, док је пословала у Америци.
КАТАСТРОФА КОЈА ЋЕ ИХ ПРАТИТИ ЗАУВЕК: Економска штета грађанског рата у јемену 14 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
Познато је и да су имали проблема у САД, где их је Федерална агенција за лекове два пута упозорила због лошијег квалитета лекова.
ЕМС из Бразила је међу првих пет компанија у тој земљи, а власник је милијардер Карлос Санчез. ЕМС своје производе извози у 30 земаља, углавном Латинске Америке.
Једна од ове три фирме ће, како ствари стоје, победити на тендеру за стратешког партнера за "Галенику" на рок од пет година. Партнер ће докапитализацијом стећи власништво од 25 одсто компаније по цени од најмање седам милиона евра.
Задатак новог партнера ће бити да консолидује "Галенику", оперативно и финансијски је реструктурира и тако повећа вредност компаније. Након окончања стратешког партнерства, биће организована заједничка продаја већинског капитала "Галенике".