СРБИЈА НА ПРАВОМ ПУТУ: До краја године дефицит упола мањи од планираног
Министар финансија Душан Вујовић изјавио је да ће до краја године дефицит бити нешто преко 80 милијарди динара, што је упола мање од првобитно планираног.
Министар финансија Душан Вујовић изјавио је данас да је биланс опште државе уравнотежен и да се очекује да ће до краја године дефицит бити нешто преко 80 милијарди динара, што је упола мање од првобитно планираног.
- То показује да смо пажлијиво радили и да се трудимо да будемо реални у нашим пројекцијама - казао је Вујовић на конференцији за новинаре у Влади Србије, поводом завршетка шесте ревизије аранжмана са Међународим монетарним фондом (MMF).
Министар је навео да је Србија остварила преокрет у динамици привредног раста, што је доказ да је земља на правом путу.
- Са добрим преформансама које смо остварили поправља се и комплетно пословно окружење, Сада је тренутак и да се реше дугови за гас и струју, јер ако се то не уради, финасијска дисциплина ће пасти. То је све неопходно како би се спровели наши планови - казао је Вујовић.
Према његовим речима, за неколико месеци би требало да се нађу трајна решења за предузећа из енергетског сектора, јер не сме да се више дозволи да стварају дугове и троше средства буџета, чиме се истовремено неком другом онда ускраћују.
Корак од циља
Министар финансија Вујовиц је нагласио да је Србија за мање од две године остварила 3,9 одсто од предвиђених четири одсто структурних прилагођавања и да би сада, када је само на један корак од циља, било страшно да одустане.
- Кад пређемо у зону одрживог раста онда смо у домену затварања гепа између Европе и Србије, као и трајније стопе раста - казао је министар финансија.
Гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић казала је да су разговори са ММФ-ом били конструктивни и да није било различитих приступа око тога да је циљ свих одржив раст и бољи стандард грађана.
- Спорили смо се једино око тога шта је најделотворнији начин да се ти циљеви постигну. Оно што је за ММФ социјално одржив програм, за нас је одговорност према грађанима Србије да мере које предузимамо дају дугорочне резултате - казала је Табаковић.
Она је нагласила да је одлука да се смањи инфлациони циљ са четири на три одсто најбољи доказ да се Србија налази на добром путу и да су то омогућиле монетарна и фискална политика.