СРПСКИ СТУДЕНТ ГЕНИЈЕ: Из Новог Сада залива парцеле удаљене 150 км и то СМС-ом!
Студент Факултета техничких наука и пољопривредник Лазар Јовановић из Новог Сада осмислио је са својим колегом нови начин наводњавања путем СМС-а.
Иако живи и ради у Новом Саду, Лазар успева да узгаја лешнике 150 километара даље, у Малом Зворнику. Ипак, једном месечно он обилази парцеле, тек да провери да ли све функционише, док остатак времена о његовом имању брине уређај. Лазар га покреће и гаси слањем СМС-а.
- Послао сам СМС систему и он је реаговао, у складу са садржајем поруке. Укључио је прва два вентила који ће обављати заливање, а оно ће трајати 2 сата - објашњава Јовановић.
Како функционише систем
Сензори које је поставио шаљу му информацију о влажности земљишта. На цистернама се такође налазе сензори, како би знао колико воде има.
КУПУЈЕТЕ ИЛИ ИЗНАЈМЉУЈЕТЕ СТАН? Ово су ствари које заборављате, а на које МОРАТЕ обратити пажњу!
- Постоји могућност, рецимо, да систему задам команду "старт" и рецимо, време заливања 60 минута. Ако желим да заливање траје дуже, на пример 3 сата ја систему опет пошаљем команду "старт", одвојено 120 минута и заврши. Када то време истекне систем мени врати СМС да је завршио заливање, а све то се подешава према влажности земљишта. Видимо колико је земљиште влажно, закључимо да ли треба више или мање воде и према томе се одређује трајање заливања - каже Лазар.
Ово је село у Србији у ком се куће продају ЗА ТРИ ДАНА
ГРАЂАНИ, НЕ ПАДАЈТЕ НА ПОВОЉНЕ КРЕДИТЕ! ОВО је цака "одличних" понуда банака!
За узгој лешника се определио јер не захтевају много пажње, али зато траже пуно воде - око 10 литара по стаблу. Није имао дилему да ли треба да уведе систем за наводњавање јер је тако род и до 30 одсто већи.
ОГЛАС КОЈИ ЈЕ ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ: Кућа из снова у Војводини нуди се за - ЏАБЕ!
- Ово је пилот пројекат. То сам направио првенствено за себе, али смо лансирали интернет сајт, јер нам се доста људи јавило са великим интересовањем за овај систем - истиче Лазар. Како планира следећи његов корак је да направи потпуно аутоматизовани систем, који ће сам одређивати колико воде треба да пусти.
ОВО ЈЕ НАЧИН ДА СЕ СМАЊЕ ГУЖВЕ: Ускоро ћемо ЛЕТЕТИ аутобусом! (ФОТО)