"Ако ми узму пола онога што зарадим ја нећу имати за живот": Колики порез треба да плаћају фриленсери?
Пореска управа опоменула је сва физичка лица како морају самоиницијативно да поднесу пореске пријаве за прилив новца из иностранства, како би избегли прекршајну и кривичну одговорност. Ова најава највишесе односи на домаће фриленсере, најчешће младе људе.
Исидора Ђурић предаје шпански језик преко интернета, најчешће тинејџерима са Далеког истока. Каже да, пре свега, овај посао ради јер других могућности за запослење тренутно нема.
ЗАНИМАЊА БУДУЋНОСТИ У Србији расте број ДИГИТАЛНИХ МЕДИЈА: Ове вештине гарантују успешну каријеру и добру зараду
УСВОЈЕНО! ВЛАДА СРБИЈЕ ПОМАЖЕ ФИРМАМА: Обезбеђена ВЕЛИКА КОЛИЧИНА НОВЦА, измењена и уредба о мерама
СВЕТСКА БАНКА ПОБОЉШАЛА ПРОГНОЗУ: Пад привреде региона мањи од очекиваног!
- Професорка сам шпанског језика и јако је тешко наћи посао. Најава наплате пореза ме је збунила, не знам ни како то да пријавим, како да обрачунам. Не зарађујем хиљаде евра као можда неки програмери, ако ми од ових 500 долара, колико успем да месечно зарадим, узму пола, како најављују, ја не могу од остатка да живим. Мораћу да мењам или посао или земљу - каже она.
Пореска управа установила је високу стопу неплаћања пореза физичких лица на основу података о уплатама из иностранства и поређењем с поднетим пореским пријавама. Тако је Пореска 13. октобра објавила саопштење "Самоиницијативно пријављивање прихода из иностранства" у којем је најавила да ће покретати прекршајне и кривичне пријаве против физичких лица, ретроактивно за пет година уназад, са затезним каматама.
Најчешће су то фриленсери који пружају услуге развоја софтвера, превођења, часова страних језика, промоције и графичког дизајна на дигиталним платформама као што су Google, Upwork, Бибо глобал, Opportunity, АирБнБ. Али и људи који приходе остварују на друштвеним мрежама, интернет клађењу, те оних који су изазвали "стан на дан". Посебан фокус контроле требало би да буде на платним картицама отвореним у иностранству као што су Skrill, Payoneer и Neteller, али и плаћања према сајту Booking.com.
Иницијатива радника на интернету је како кажу због оваквог нејасног и "ад хоц" обрачунавања Пореске управе са радницима који зарађују преко интернета, организовала онлајн предавање са Мариом Рељановићем, научним сарадником на Институту за упоредно право и председником Центра за достојанствен рад, који је рекао да ова обавеза плаћања пореза постоји већ 20 година и није се суштински мењала.
- Закон о порезу на доходак грађана предвиђа опорезивање практично свих прихода коју грађани остваре. Закон предвиђа доста тога што није баш најповољније и најлогичније. Оно што је карактеристично за плаћање пореза на хонорар који је зарађен у иностранству и долази као девизни прилив у Србију, јесте да обвезник пореза мора сам да пријави, обрачуна и плати порез. Због тога га је јако мали број људи плаћао. Обавеза плаћања пореза застарева у року од пет година. Не знам зашто је баш сада Пореска изашла са овом најавом, претпостављам због мањка новца у буџету - изјавио је Рељановић.
Како је речено, физичка лица која су примала новац на девизне рачуне биће опорезована чак од 45 до 50 одсто. Процене су да у Србији неколико стотина хиљада, можда чак милион људи, добија уплате из иностранства. Наравно, нису сви искључиво фриленсери, има много уплаћених помоћи и донација, али ако нису тако категорисани и они ће морати да се опорезују.
Половина прихода на порезе
Као делимично решење може се чути и предлог да се тачно дефинише ко су фриленсери у некој категорији радника, како би се повећало плаћање пореза и доприноса.
- Стопа пореза је превисока. Он је линеаран, а не прогресиван. Тако скоро половина прихода одлази на плаћање пореза и доприноса, што је одлика једног грабежљивог система, па људи углавном желе да га заобиђу. Још је горе што људи сами морају да пријаве тај порез, тако да су они већ после 30 дана од уплате у прекршају, доста њих није ни знало да тај порез постоји. Кад сазнате да то постоји, опет не знате како да га платите, не постоји ни могућност да вам Пореска управа израчуна колико сте дужни. Просечан фриленсер би морао да ангажује рачуновођу, али и правника. Пример, стигне вам 30 уплата по 100 евра, то вам је већ 30 формулара - објаснио је Марио Рељановић, научни сарадник на Институту за упоредно право.