Ако вам је плата 50.000, рата за кредит не може више од 30.000 РСД
Грађани који су за празнике потрошили више новца па се већ спремају да рупе у кућном буџету крпе новим кредитом од ове године ће се суочити с ограничењима.
Првог дана 2019. године почела је примена нових одлука Народне банке Србије, које се односе на управљање ризицима, затим на адекватност капитала те на класификацију билансне активе и ванбилансних ставки.
Иран пркоси америчким санкцијама: Пронашли смо нове купце нафте
Из овога банкари и клијенти треба да прочитају да се мењају услови за одобравање кредита, пише Дневник.
Од ове године готовински зајмови моћи ће да се добију на рок од највише осам година, а рата неће смети да буде виша од 60 одсто плате или пензије. Сада се зна да ће они који зарађују 50.000 динара месечно моћи да се задуже за рату која неће прелазити 30.000 динара.
Уколико се банке не буду придржавале поменутих ограничења биће у обавези да умање свој капитал, а за износ целокупне главнице, односно њеног још неотплаћеног дела.
Исто правило важи и уколико је одобрен кредит на износ већи од 60 одсто примања. Степен кредитне задужености дужника утврђује се као однос укупних кредитних обавеза и редовних нето месечних прихода.
На овај корак у НБС су се одлучили да би спречили настанак проблематичних кредита у банкарском сектору и предупредили могуће последице по финансијску стабилност грађана.
Поменути рокови ће се и даље скраћивати. У 2021. години максималани рок отплате биће шест година. Изузетак ће остати рокови за куповину аутомобила - до осам година.