АНТИЋ ПОТПИСАО УГОВОР СА НЕМАЧКОМ: Кредит од 45 милиона евра за унапређење заштите животне средине
Овај зајам ће бити искоришћен за реконструкцију система транспорта пепела у највећој ЕПС-овој термоелектрани
Министар рударства и енергетике Александар Антић потписао је данас, испред Владе Србије, са представницима Немачке развојне банке KFW гаранције за кредит Електропривреди Србије (ЕПС) у износу од 45 милиона евра, у циљу унапређења заштите животне средине у Србији.
Антић је данас са представницима KWF потписао и пакет уговора о зајму од 15 милиона евра, као и о донацији у износу од 6,5 милиона евра, за потребе Електромреже Србије (ЕМС) за реализацију пројекта Трансбалкански коридор.
МИНИСТАР АНТИЋ ОПТИМИСТИЧАН: У Србији производња струје боља него у Немачкој
Антић је нагласио да је се уговор о кредиту за ЕПС чији је рок отплате 12 година, уз почетак од пет година, а за који је Влада Србије дала данас гаранције односи се на финансирање и модернизацију система транспорта пепела у Термоелектрани "Никола Тесла А".
Тај зајам ће бити искоришћен за реконструкцију система транспорта пепела у највећој ЕПС-овој термоелектрани, а резултат ће бити бољи квалитет ваздуха јер ће се спречити да ветар разноси пепео из ТЕНТ А, а пројекат ће заштити од загађења и подземне воде, реку Саву и земљиште.
- Реч је о пројекту који вреди око 30 милиона евра и он ће уз подршку Немачке бити повољно финансиран зајмом који одобрава Немачка развојна банка KFW - рекао је Антић и нагласио да је реч о пројекту који има грант од готово седам милиона евра који обезбеђује ЕУ.
АНТИЋ: Чекамо помоћ од ЕУ за гасовод у вредности од 50 милиона
Вршилац дужности директора ЕМС-а Јелена Матејић казала је да се данас потписаним уговорима предвиђа донација у износу од 6,5 милиона евра, као и зајам у износу од 15 милиона евра, а који су том Акционарском друштву одобрени по изузетно повољним условима.
- Без поменутих новчаних средстава, ЕМС не би могао сам да финансира Трансбалкански коридор који представља пројекат од огромног државног, регионалног, али и европског значаја. Надамо се да ћемо и у будућности имати подршку Немачке, али и целе ЕУ", казала је она.
Према њеним речима Трансбалкански коридор (Крагујевац- Краљево) је пројекат од огромног државног и регионалног, односно европског значаја, а друга секција, прве фазе подразумева подизање преносне мреже централне и западне Србије на 400 киловолтни (кВ) напонски ниво.
ЖЕЛЕ ДА ОТВОРЕ РУДНИК ЗЛАТА? Антић открио да је канадска компанија заинтересована за Србију
Преносна мрежа напонског нивоа 220 кВ у тим деловима Србије, како је навела, при крају је свог животног века, са просечном старошћу опреме од 50 година.
Укупна дужина 400-киловолтних далековода планираних за изградњу у првој фази пројекта Трансбалкански коридор у наредном 10-годишњем планском периоду је око 320 километара од чега је скоро 260 километара двоструких 400 кВ далековода.
Укупна процењена буџетска вредност прве фазе градње пројекта Трансбалкански коридор, према наводима ЕМС-а износи око 160 милиона евра.
АНТИЋ: Није у плану повећање цене струје!
Амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман казао је да данас потписани уговори имају велики значај за унапређење у области енергетике, али дају и додатну могућност коришћења обновљивих извора енергије и могућност за укупан развој а све у контексту Берлинског приоцеса енергетског умрежавања целог региопна.
KFW је доделио кредит у износу од 15 милиона евра, у чему је важну улогу имала сарадња са ЕУ, која је издвојила гарант од седам милиона евра као значајан допринос.