АПЕЛ ДРЖАВИ ЗА ПОМОЋ: Великом броју туристичких агенција прети банкрот
Пре недељу дана сва већа удружења туристичких агенција Србије затражила су од Владе и ресорних министарстава додатну помоћ у виду бруто минималних плата до краја године.
-Туристички сектор Србије ће данас затражити помоћ од државе, јер ће у супротном многа предузећа која се баве туризмом банкротирати - рекао је директор Националне асоцијације туристичких организација Србије (ЈУТА), Александар Сеничић.
Ниже камате, брзи кеш кредити, продужени грејс период: Шта су корона и мораторијум донели грађанима Србије?
КАКО ЋЕШ КУЋИ СА МОРА СРБИНЕ? У Грчку се не може, али ни из ње: Српски туристи наишли на РАМПУ!
ЦРНОГОРСКЕ ПЛАЖЕ ПЛОЧЕ НА ТЕНДЕРУ: Породица Царевић подноси кривичне пријаве
-Упутићемо данас држави апел за помоћ овом сектору, која је најављена раније, али није реализована. Без помоћи државе мислим да ће велики број предузећа из овог сектора да банкротира - рекао је Сеничић.
Он је навео да туристички сектор нема перспективу, да је промет агенција пао за више од 90 одсто у односу на исти период прошле године.
-Око 100.000 људи у Србији непосредно или посредно зависи од туризма. Биће то изузетан социјални ударац, ако не дође до неке помоћи, нагласио је Сеничић.
Пре недељу дана сва већа удружења туристичких агенција Србије затражила су од Владе и ресорних министарстава додатну помоћ у виду бруто минималних плата до краја године.
Од првобитно најављених економских мере државе за подршку и оживљавање сектора туризма засад није било ништа а чак ни за те мере нису биле обухбећене све категорије људи из сектора, рецимо туристички водичи.
Удружење туристичких водича Србије предложило је у мају ресорном министарству да им се помогне на исти начин као и слободним уметницима, јер су обе професије "слободне", и без могућности да раде и зарађују током целе ове ситуације.
Такође, предложено је да се водичима којима је то основна делатност и који уплаћују стаж, социјално и здравствено осигурање помогне тако што ће држава обезбедити средства да ове дажбине у наредних годину дана измире.
У Србији је од јануара до краја маја ове године боравило 610.374 туриста, што је за 52,8 одсто мање него у истом периоду прошле године, саопштила је раније Туристичка организација Србије (ТОС).
Подсетио је да од јутрос у Грчкој важе нова правила за све туристе који улазе у ту земљу копном јер морају да имају негативан тест на корону не старији од 72 сата, као и да српски туристи не могу да путују у Грчку до 15. јула.
-Врло је специфична ситуација. Очекујемо данас у току дана да видимо да ли ће Грчка и српске туристе сврстати у ту категорију где ћемо моћи да путујемо са негативним тестом, навео је Сеничић.
Истиче да ће бити тешко да се уради ПЦР тест у Србији и да се резултати добију за 72 сата, те уколико та мера остане чартер летови за Грчку неће моћи да се реализују. План је био да од 24. јула крену редовни чартер летови за Грчку.
Из Амбасаде Грчке у Београду, подсетили су ових дана да је за улазак у Грчку обавезан негативан тест на корона вирус не старији од 72 дана,као и да је нужно попунити "образац за лоцирање путника" - ПЛФ (Passenger Лоцатор Форм) најкасније 24 сата пре доласка у Грчку. До сада је требало да буде попуњен до 48 сати пре доласка.
Разне погодности за туристе у Србији! Ваше је само да дођете, а тамо вас чека ТРЕЋА НОЋ - ГРАТИС
ПОНУДА КОЈА СЕ НЕ ПРОПУШТА: Барбадос позвао све да живе 12 месеци на том острву, али под ОВИМ условима
СПАС ОД КОРОНЕ СРБИ ТРАЖЕ У ШУМАДИЈСКОЈ БАЊИ: Горња Трепча скоро попуњена, очекују се и туристи из Русије
НОВА УРЕДБА АУСТРИЈСКЕ ВЛАДЕ: Срби неће моћи у ту земљу, забранили слетање свих авиона са Западног Балкана
СТОП ЗА СРБЕ: Читава Европа спушта рампу, у Грчку можда ни после 1. августа