БЕЗ СЛАВА, УЛЕПШАВАЊА И ПОКЛОНА: Да ли ћемо овај јануар лакше финансијски преживети?
Јануар је добар период за стављање финансијског прста на чело.
Славе током новембра и децембра, куповина новогодишњих поклона, дочек Нове године, обележавање Божића, па још једна тура слава и на крају Српска нова година.
Није ни чудо што је јануар традиционално финансијски најтежи месец за грађане Србије, али се чини да је ово прва година када нећемо као озебли сунце чекати прву плату у 2021. години.
Већина грађана у нормалним околностима не одустаје од тога да "како Бог заповеда" обележи празнике, да својим присуством испоштује сваку славу и да најближима купи прегршт поклона за Нову годину и Божић.
ПУЛМОЛОГ УПОЗОРАВА: Не игноришите дуготрајан кашаљ, искашљавање и отежано дисање! Можда су знаци ОЗБИЉНЕ БОЛЕСТИ!
ОПТИМИСТИЧНА ПРЕДВИЂАЊА ЗА БИТКОИН: Криптовалута прети да скине племенити метал са трона вредности?
ДОБРЕ ВЕСТИ СТИЖУ НА ПОЧЕТКУ ГОДИНЕ: Када грађани Србије могу да очекују ниже цене грејања?
Како бисмо покрили све ове трошкове, у јануару обично посежемо за чековима и кредитним картицама, па не чуди што је јануар месец у коме, по статистици, највише дугујемо.
Као да све то није довољно, почетак године увек доноси и прегршт ситних поксупљења, па је ово месец када расте и број људи који прескачу уплату рате за кредит.
Посебно је интересантно што је период пред Нову годину у банкама ударни кад је реч о задуживању што, између осталог, говори о томе да се трошкови у овом периоду финансирају из кредита, а не из уштеђевине.
Али, не и ове године. И док смо навикли да у ово време читамо савете како преживети јануар, ове године ситуација је другачија.
На славе нисмо ишли због корона вируса, они који славе припремали су их за а продавнице нисмо пустошили како умемо због мера којима је радон време тржних центара било ограничено. Ове године нећемо куповати скупе тоалете за дочек Нове године, нећемо плаћати скупе дочеке у ресторанима, нећемо ићи код фризера и код шминкера. Једино чега се нећемо одрећи су новогодишњи поклони.
У таквој ситуацији реално је очекивати не само да јануар не буде најтежи месец, него и да нам остане неки динар вишка.
Душан Узелац са портала Каматица објашњава да он сматра да чак и у оваквој новој ситуацији неће бити много промена.
- Онај ко је научио да штеди, тај ће имати више, онај ко је научио да троши, он ће потрошити иако су му смањени простори за потошњу - верује он.
Ипак, Узелац сматра да је јануар добар период за стављање финансијског прста на чело.
- То је време да се узме бели папир и да се направи пресек стања. За почетак нису потребне крупне одлуке, најбитније је да неко почне да се бави личним финансијама, а то може за почетак да изгледа тако што једном месечно подвучемо црту и ставимо на папир финансије тог месеца и дамо пројекцију за следећи месец - каже он и додаје да касније то може да се уситни у временско раздобље од недељу дана.
Управљање финансијама је вештина која се учи, а Узелац је сигуран да ћемо у почетку много грешити у проценама и пројекцијама.
- Контрола прихода и расхода је други степен. Тек тада може да се управља у правцу штедње, па све до врхунца управљања финансијама, до инвестирања - објашњава Узелац.
Чињеница је да мало ко зна са новцем.
- Тешко је зато што многи прескачу лекције. Мало ко хоће да се суочи с тим на прави начин. Они који штеде мисле да је то само одвајање са стране, а није. Штедња се манифестује у моменту када се не потроши све, а када се не потроши то је резултат управљања - каже он.
Чак и да ништа не уштедимо, самим тим што нисмо отишли у нове дугове, што нисмо провукли картице, исписали чекове и потрошили новац који немамо, у наредну годину ући ћемо финансијски чистији и нећемо нервозно одбројавати дане до плате.