Бизаран случај: Радница се извинила због ТРУДНОЋЕ која није била "по распореду"
Шеф је оптужио за "себично кршење правила"
У једној од најразвијенијих земаља света дешава се скоро невероватна ствар - постоје шефови који праве распореде трудноћа својих запослених.
Прочитајте и:
Један јапански пар упутио је извињење јер су игнорисали "радни распоред трудноћа" и зачели дете пре "него што је дошао ред на њих".
Једну јапанску радницу шеф је укорио за "себично кршење правила" након што је остала трудна пре него што је био "њен ред". Жена је радила у приватном центру за негу деце у префектури Аичи, на северу Јапану, када је сазнала да је трудна.
Међутим, тренутак када се то догодило косио се са термином који је за то одредио директор центра, који је имао распоред када је запосленим женама дозвољавао да се венчају и имају децу.
Жалба жене, која није именована, баца светло на узнемирујућу праксу неких јапанских компанија које диктирају када је женским особама дозвољено да се венчају и имају децу, у зависности од њиховог положаја.
Њено искуство обелодањено је пошто га је њен супруг, стар 28 година, описао у писму једном од јапанских водећих листова, Маинич шимбуну.
- Директор у центру за негу деце у коме она ради одредио је ред којим се радници могу оженити или жене остати трудне, а очигледно је неписано правило да предност у томе има особље на вишим позицијама - написао је муж описујући да се његова жена осећала тужно и узнемирено након што је открила да је у другом стању.
Пар се званично састао са директором да се лично извини због трудноће, али муж тврди да је његова жена на послу прекорена због "себичног" кршења правила центра за негу деце.
- Пружаоци услуга жртвују своју децу да би бринули о деци других. То је племенита професија која негује децу која ће бити будућност ове земље. "Поштујем своју жену због посвећености својој професији и наставићу да је охрабрујем. Услови у којима раде они који негују и брину о деци су доказ за земљу назадује - додао је муж.
Случај је убрзо изазвао поплаву подршке у Јапану, који је познат по смањивању стопе наталитета и хроничном недостатку јавних установа за дечју заштиту.
Многи су били критични према установи, тврдећи да таква правила представљају кршење људских права - иако су неки саосећали са изазовима са којима се суочавају центри за бригу о деци због распрострањеног мањка запослених.
Јапанке се традиционално сусрећу са тешким условима на радном месту, због широко распрострањене родне дискриминације, а земља ја склизнула на 114. место од 144 земље на прошлогодишњој листи Светског економског форума по родној равноправности.
Узнемиравање у породици - познато као "матахара" у Јапану - такође је главно питање, а истраживање владе из 1991. открива да је половина запослених жена у земљи претрпела неку врсту узнемиравања након што је затруднела, а једна од пет је отпуштена.