БОЛЕСТ РЕГИСТРОВАНА У СРПСКОМ СЕЛУ: Поново смо на удару страшне заразе, једини лек је уништење животиња
Превентивно је проглашен заражени рејон у полупречнику од око три километра
Таман кад помислимо да смо протерали афричку кугу, она се спорадично јави, и опет запрети дозволама за извоз свиња.
Болест је поново, забележена у једном селу близу Неготина, а како сазнајемо из ресорног министарства, тренутно се држи под контролом.
ОВО ВОЋЕ ВАМ ГАРАНТУЈЕ ДОБРУ ЗАРАДУ: Лако је за узгој, а није веома распрострањено
СРПСКИ ВОЋАРИ СЕ ХВАТАЈУ ЗА ГЛАВУ: Надали се доброј заради, а сада продају по ЧЕТИРИ ПУТА МАЊОЈ ЦЕНИ
СА ЛОКАЛНИХ ЊИВА ДО РАФОВА ВЕЛИКИХ СУПЕРМАРКЕТА: Компанија Делез Србија је поносна на 60 добављача свежег асортимана
- Мали број грла превентивно мора да се уклони - рекао је извор за београдске медије.
Овај вирус појавио се у селу Александровац, због чега је донето решење о проглашењу зараженог подручја око овог села у полупречнику од три километра.
Решењем Министарства пољопривреде шумарства и водопривреде, Управе за ветерину, подручје око жаришта заразе у том селу проглашено је угроженим од заразне болести афричке куге свиња.
Обавезна пријава нових случајева
Србија је иначе, управо завршавала испитивање и током 2020. требало је да прогласи да смо земља "слободна од афричке куге".
Ни до сада ове године је уопште није било код домаћих свиња, али земље у којима се детектује избијање заразе, дужне су да на то одмах упозоре Светску организацију за здравље животиња, и да подносе редовне извештаје о праћењу болести. Тренутно, наша ситуација није озбиљна, али су предузете све превентивне мере како се зараза не би ширила даље.
Према ранијем ценовнику, за одрасле свиње власници су добијали 35.000 динара по грлу, док је за уништену прасад тежине до 12 килограма цена је била 300 динара по килограму.
Процедура - шта када се болест утврди
Процедура заправо почиње и пре него што стигну резултати анализе због непостојања лека и вакцине, како се појаве први знакови сумње, тако држава регује, кажу у министарству.
Уништава се цео обор, али и суседни, и за то се пољопривредницима враћа накнада.
- Фармерима је исплаћено, по тржишној цени, за сваку свињу која је била предмет ове превентивне мере - речено је београдским медијима.
Уколико фармер сам примети неке неправилности, хитно треба да јави надлежнима који ће даље поступати по поступку. Министарство уједно и апелује на све наше фармере да пријаве било какву сумњу или недоумицу.