Брзо спровођење одлука након потписивања вашингтонског споразума: Познато када ДФЦ долази у Србију
Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж најавио је да ће, након вашингтонског споразума, представници америчке Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ) у Београд допутовати већ 21. септембра ради припрема за што скорије отварање канцеларије.
У писаној изјави достављеној медијима уочи поласка из САД, Чадеж подсећа да ће то бити прва канцеларија ДФЦ-а у региону, која ће убрзати почетак реализације договорених пројеката.
- Биће то један од првих корака у реализацији споразума о економској сарадњи Београда и Приштине, који ће донети видљиве и конкретне користи не само за наше пословне заједнице, већ и за економију целог региона - рекао је Чадеж.
ВЕЛИКИ ПАД ЦЕНА НАФТЕ: Од јуна није било овако лоше, светска економија на клацкалици
Напуне 18 година и добију 78.000 евра: Тинејџери у овој земљи једва чекају да одрасту!
ТРАГОМ НОВЦА: Сви причају о новим инвестицијама из Америке, а ево колико их је било до сада!
Истиче да ће се та корист огледати кроз јефтине кредите малим и средњим предузећима, финансирање инфраструктурних пројеката и подршку инвестиционим пројектима приватног сектора - од енергетике, преко прехрамбене индустрије и логистике до високих технологија.
За ПКС, каже Чадеж, састанак у Вашингтону са извршним директором ДФЦ-а Адамом Болером и скори долазак њихове делегације у Београд, представља наставак сарадње с том агенцијом.
- Више од шест месеци радимо на припреми и разради пројеката које ће ДФЦ подржати технички и финансијски - посредством америчке ''Ексим'' банке и корпорације ''Миленијум челинџ'' - навео је Чадеж.
Каже да је у протеклом периоду имао више онлајн састанака са представницима те развојне корпорације како би што боље маркирали и дефинисали за привреднике корисне, стратешки значајне и економски одрживе пројекте, а који су истовремено у функцији и бржег привредног раста и регионалног повезивања.
Истиче да као што је важно да канцеларија ДФЦ-а што пре буде отворена и да што брже крене у спровођење договорене подршке, за привреду је једнако битно да се њене активности и пројекти које подржава што ефикасније реализују.
- И привреда и београдска канцеларија ДФЦ-а моћи ће у томе да рачунају на подршку привредних комора Србије и Косова, као пословних асоцијација. Спремни смо да формирамо заједнички тим за подршку бржој и ефикаснијој реализацији пројеката - најављује Чадеж.
Одлука о отварању канцеларије ДФЦ-а у Србији, по речима Чадежа, осим што је снажан сигнал будућим инвеститорима и другим међународним финансијским организацијама и рејтинг агенцијама, врло брзо ће донети конкретне, сасвим опипљиве користи за привреднике.
- ДФЦ ће кроз гарантну шему малим и средњим предузећима обезбедити бољи приступ финансирању - јефтине кредите, под прихватљивим условима, што је велика подршка фирмама појединачно и предуслов расту и развоју МСП сектора који представља кичму сваке привреде - оцењује председник ПКС.
Када је реч о улагањима у инвестиционе пројекте приватног сектора, каже, на подршку у њиховој реализацији могу да рачунају и производне и услужне компаније.
Чадеж наводи да су предложили и разговарали о конкретним пројектима у области енергетике, прехрамбене индустрије, логистике и високих технологија...
Подсећа да је инфраструктурно повезивање предуслов за чвршћу економску сарадњу пословних заједница које окупљању привредне коморе Србије и Косова, за више трговине и инвестиција, међусобно и у региону, за успешније и ефикасније пословање, уз мање администрације и трошкова.
Утолико је, каже, значајнија америчка финансијска подршка изградњи деонице аутопута Ниш - Приштина од Плочника до Мердара, изградњи, односно модернизацији железнице на северном и источном краку ка Приштини, као и даљем повезивању саобраћајница са албанском обалом, односно луком Драч на Јадранском мору.
- То нису пројекти значајни само за Београд и Приштину и наше међусобно повезивање, већ за цео регион Западног Балкана. Они ће олакшати и реализацију ''Мини Шенгена'', зоне заједничког тржишта и слободног кретања људи, робе, услуга и капитала, у којој се, по споразуму из Вашингтона, Србији, Северној Македонији и Албанији, придружује и Косово - закључио је Чадеж.
СРБИЈА ЈЕ НАТПРОСЕЧНО РАЗВИЈЕНА У ОДНОСУ НА ЕУ: Због овог сектора можемо бити веома поносни, други смо у Европи
Вучић: Мали Шенген и долазак ДФЦ су изузетно значајни за српску привреду
ВИРУС НАМЕЋЕ ГАРСОЊЕРЕ: Појачана потражња за становима у Београду
Срби се ужелели црногорског приморја: Створиле се велике гужве на граничним прелазима (ФОТО)
Први корак за долазак моћног америчког фонда: Шеф ДФЦ послао поруку на српском