ЦЕЛА ЗАРАДА, ПОЛА ИЛИ НИШТА? Колики проценат плате ћете добијати уколико сте на боловању због корона вируса?
Сада када свако од нас познаје неког ко је позитиван на ковид и када бројке свакодневно расту, све је и више питања на тему колика нас следује плата током "ковид боловања" и како је то питање регулисано.
У најкраћем одговор је следећи - одлука о висини плате је на послодавцу, а препорука државе је да се запосленима на боловању исплаћује 100 одсто зараде.
ЦЕНА "ЦРНОГ ЗЛАТА" СКОЧИЛА НА СВЕТСКИМ БЕРЗАМА: Да ли ће бити поскупљења горива на српском тржишту?
ОПТИМИЗАМ НА БЕРЗАМА СЕ СМИРУЈЕ: Акције на глобалним тржиштима су на путу да окончају најдужи узлазни тренд
Продужен рок за селекцију и повезивање послодаваца са кандидатима у склопу програма "Моја прва плата"
Препорука Владе Србије да се запосленима који су на боловању због вируса корона исплаћује цела плата, и даље је на снази јер како је Министарство рада истакло у првом таласу, Закључак Владе из априла није временски ограничен на период ванредног стања.
Тада је Влада препоручила послодавцима да промене своја акта, а како би запосленима који привремено одсуствују са рада због ковида, мера изолације или самоизолације, била исплаћивана цела зарада.
За класично боловање 65 одсто зараде
Законом о раду је плата за време боловања за првих 30 дана одсуства у износу од најмање 65 одсто просечне зараде запосленог у претходних 12 месеци. Истоворемно постоји могућност да се плата буде и већа, али то се регулише колективним уговором или правилником о раду и уговором о раду у самој компанији.
- Закључак Владе којим је регулисана ова препорука је формално и даље на снази, али то је само препорука и не представља и обавезу за послодавца. Послодавци који желе да запосленима надокнађују 100% накнаду зараде за боловање у случају да им је дијагностикован COVID-19 потребно је да то пропишу општим актом код послодавца (правилником о раду или колективним уговором код послодавца) или уговором о раду, као што је то и наведено у закључку. У противном за боловање узроковано COVID-19 плаћа се најмање 65% просечне зараде у претходних 12 месеци пре месеца у којем је наступила привремена спреченост за рад, с тим да не може бити нижа од минималне зараде утврђене у складу са Законом о раду - објаснила је адвокат Ксенија Иветић Марловић, стручњак за радно право.
Према речима Небојше Атанацковића из Уније послодаваца Србије, исплата пуне зараде услед боловања због короне није нигде званично обавезујућа, али је послодавцу дата та могућност.
- То је мање - више остављено послодавцу, али он има дату ту могућност. Зависи то и од односа послодавца и запосленог и културе понашања у конкретној фирми - каже Атанацковић.
Иначе, одсуство са рада се доказује извештајем лекара о привременој спречености за рад али може и решењем санитарног инспектора, органа надлежног за контролу прелажења државне границе, царинског органа, изводом из евиденције Министарства унутрашњих послова...