ЦЕНА И ДО 10 ЕВРА ПО КИЛОГРАМУ! Повећана потражња за овом биљком - брачни пар из Србије направио прави бум
У шљиварској престоници колубарског краја, Осечини, млади произвођачи осим "плавог злата" увиђају и перспективу у гајењу других воћних врста.
Поред шљиве, малине и купине Ивана (29) и њен супруг Горан (31) Тимотић на породичном имању у селу Остружањ посадили су боровницу. На почетку 20 жбунова, а сада већ на површини од 14 ари имају преко 400 садница.
ПОСЛЕ СТОЛАРИЈЕ, БИЦИКАЛА И СОЛАРНИХ ПАНЕЛА, ДРЖАВА ДАЈЕ ЈОШ СУБВЕНЦИЈА: До 5.000 евра за електро и хибридна возила у Србији
ЏЕПОВИ ГРАЂАНА СРБИЈЕ УСКОРО ПУНИЈИ! Плате и пензије рапидно скачу - познато када следи значајно повећање
КОМШИЈЕ ЋЕ ВАКЦИНИСАЊЕ ПОДСТИЦАТИ ЗАБРАНАМА! Срби мотивисани новцем, а Хрвати стављају рампу трговцима!
Прве саднице, прича Ивана, засадили су пре свега за употребу у домаћинству, али и како би проверили да ли ће ова биљка моћи да се гаји у овом крају. Испоставило се да може и након провере хемијског састава земљишта проширивали су засад који је сада стигао на род.
- Када већ није било посла у банкарству одлучила сам да заједно са супругом, који је иначе керамичар и водоинсталатер, радим у пољопривреди. Ја рачунам, стављам све на папир, бавим се продајом. Сви су посадили купину, малину и шљиву, и ми имамо 500 стабала шљиве, али је супруг желео да пробамо да гајимо боровницу пошто је у нашем крају нема. Наша деца је воле па да не купујемо бар њима. Ја сам га подржала и тако смо кренули - испричала нам је Ивана.
Овогодишњу бербу приводе крају и очекују да ће набрати близу 400 килограма плавих плодова. Тим приносом су кажу задовољни с обзиром да су саднице у трећој и четвртој години вегетације, а по жбуну у просеку је било по килограм боровнице.
Ове године је напомињу боровница брзо прецветала што их је спречило да одраде поједине третмане, али су и високе температуре утицале на развој и сазревање плода.
- Тренутно нисмо у могућности да поставимо заштитне мреже пошто је то веома скупа инвестиција, али планирамо да то урадимо наредне године, пошто се већ ради о већој количини штета би било да уколико буде града или неких других временских непогода све буде уништено. Поред тога у плану је да проширимо плантажу до 1.000 садница што би било неких 50 ари али и да у наредним годинама будућим произвођачима продајемо наше саднице - каже Горан.
Боровницу су углавном продавали у свежем стању, док је један део рода Ивана прошле године прерадила у сок. Највише овог воћа продали су на територији Осечине, а ове године имали су купце и из Ваљева и Београда. Потражња је кажу велика али нису свима могли да изађу у сусрет, јер су још увек количине ограничене.
- Задовољни смо са ценом од пет евра по килограму, али има и оних који је продају и по седам, осам евра, у Београду је још скупља. Пошто смо млади произвођачи и први пут смо изашли на тржиште нисмо ишли са већом ценом иако смо продавали само прву класу, а ситнију боровницу смо остављали за нас. Са овом ценом од пет евра има зараде, мада ми још можда нисмо сва улагања покрили јер је ово тек трећа година. Кажу да се у четвртој и петој години отплати оно што је уложено тако да се надам да ће наредне године бити чистог профита - наводи Ивана Тимотић.