ПРАСЕЋЕ ПЕЧЕЊЕ ДУПЛО СКУПЉЕ НЕГО ПРОШЛЕ ГОДИНЕ: Божић се ближи, а цена "бајадера" папрена - потребна и резервација
Божићну трпезу традиционално краси прасеће печење, а за разлику од претходних година, сада је доста теже наћи прасетину, а и цене по килограму су доста више.
Од 1.500 до чак 2.500 динара сада кошта килограм прасећег печења уочи овогодишњег Божића, али је тражња таква да је у печењарама резервација потребна већ сада.
Прасад су дупло скупља него пре годину дана, када су се у недељи пред Божић продавали за 250 до 270 динара, а тежа од 20 килограма од 200 до 230 динара за килограм.
ЦЕНА СТРУЈЕ ПОВЕЋАНА, АЛИ ПОСТОЈИ НАЧИН ДА УМАЊИТЕ РАЧУН! Обратите пажњу на свакодневне навике и остварите велику уштеду на ОВАЈ начин
ДАНАС КРЕЋЕ ПРИЈАВА: Држава даје 5.000 динара за 100.000 људи, ево како доћи до новца
СВИ ГРАЂАНИ МОРАЈУ ОВО ДА ПЛАТЕ! Први датум је 5. јануар, а ЕВО када истичу рокови за плаћање пореза
Понуда прасади на домаћим сточним пијацама минимална и поред рекордне цене "живе" ваге од 450 до 500 динара килограм.
Решење су печењаре, али је због велике потражње за прасећим печењем потребна резервација, а с обзиром на време чекања за испоруку од просечних три до четири дана, наруџбину је потребно обавити практично одмах! Уз то, треба рачунати и на вишу цену, јер је печење у односу на овај период лане скупље за 50 одсто.
Различито од града до града
У београдским печењарама килограм прасетине тренутно стаје између 1.500 и 1.900 динара, а те цене су чак и ниже него у унутрашњости, пре свега због већег дотока робе у престоницу махом из традиционално печењарских крајева, као што су Аранђеловац и Чачак.
У војвођанским градовима цена прасећег печења креће се од 1.600 до 2.000 динара за килограм, у централној Србији од 1.500 до 1.800, а у западним крајевима земље од 1.700 до 2.100 динара килограм.
Те цене уочи самог празника могу бити и донекле више, а оно што је заједничко за све печењаре јесте да је за Божић неопходна резервација и то минимално три до четири дана раније.
- Јер смо и сами у проблем када је у питању набавка живе прасади, с обзиром на дефицит у готово свим крајевима Србије. С обзиром на потражњу, ни цена "живе" ваге од 400 до 500 динара килограм за нас не би била проблем, зарадило би се на продаји, али прасади једноставно нема довољно. Зато су набавке и резервације целих печеница практично већ завшене, упис за куповину печења на килограм приводи се крају – објашњавају у печењарама, напомињући да услужно печење прасади, зависно од тежине, кошта до 2.000 до 3.000 динара.
"Бајадера" 2.500 динара
Последњих година, као апсолутни специјалитет на трпези тражено је и откошћено пресовано прасеће печење сечено на коцке, популарно названо "бајадера". Цена ове врсте печења у печењарама које га нуде иде и до 2.500 динара за килограм, али је набавка за Божић готово већ завршена, јер је за резервацију било потребно од пет до седам дана.
Три пута мање крмача
- Имамо скоро три пута мање крмача него пре пет година, а то је драстичан пад који се рефлектује у смањеном броју и товљеника, који су били потребни за месну зимницу, а и прасади ниже килаже за божићне печенице. Број свиња сваке године се смањи минимум два до три процента због ниске откупне цене и неисплативости гајења услед поскупљења сточне хране и свих осталих трошкова производње, које цена домаће "живе" ваге не може да испрати. С друге стране, званична статистика показује да смо лане само за девет месеци увезли 213.000 прасади и преко 30.000 тона свињског меса – наводи др Радосав Вујић из Пољопривредне саветодавне и стручне службе.
Килограм свињетине, зависно од трговинских ланаца, продаје се по цени од 650 до 800, килограм плећке без костију је у просеку 720, бут без костију просечних 730, врат са костима у просеку 660, док свињски филе већ кошта 1.000 динара килограм.