ЦЕНА СОЈЕ НИЈЕ БИЛА НА ОВОМ НИВОУ ОД 2012. ГОДИНЕ! Велики скок житарице, вредност кукуруза и пшенице у паду
Цена кукуруза пронашла је подршку у паду недељних америчких залиха етанола
Ову недељу на новосадској Продуктној берзи обележио је раст цене соје, која је достигла свој деветогодишњи максимум, док су кукуруз и пшеница минимално осцилирали.
Укупан промет је износио 2.168 тона робе ( 28,97 одсто у односу на претходну седмицу), чија је финансијска вредност износила 71.577.740 динара ( 5,56 одсто).
Уговори за кукуруз су се закључивали у ценовном распону од 22,40 до 22,80 дин/кг без ПДВ, док су се уговори за робу испоручену у луку закључивали по 23,20 дин/кг без ПДВ.
У односу на претходну недељу цена кукуруза је минимално осцилирала за -0,22 процента.
Тржиште пшенице је било пасивно. Купци су били спремни да плате хлебно зрно 22,80 дин/кг без ПДВ, међутим продавци су били на нешто вишим ценама, па самим тим није дошло до реализације.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Држава даје субвенције, познато када креће исплата
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ, ЖИВОТИ У ОПАСНОСТИ: Због ризика од струјног удара повучене сијалице са нашег тржишта
Да ли ће и српски сељак продавати краве за биткоине: Шта каже министар Недимовић "модернизацији" пољопривреде?
Соја се кретала од 62,50 дин/кг почетком недеље, да би крајем исте достигла цену од 64,00 дин/кг без ПДВ, што је цена која је последњи пут постигнута у октобру 2012. године.
На Меркантилној берзи у Чикагу (ЦМЕ Гроуп) у односу на податак из претходне недеље, пшеница је појефтинила 3,28 одсто, а кукуруз је 1,52 одсто.
Што се цене кукуруза тиче, она је и даље на нешто вишем нивоу, па и даље има корист од лоших временских услова у Бразилу, са само 30 одсто засејаног рода. Ово води ка страху од пада приноса, посебно током битног периода цветања.
Цена кукуруза пронашла је подршку у паду недељних америчких залиха етанола и повећању производње у односу на претходну недељу.
Међутим, иако су цене пшенице глобално пале, због утихнулог међународног трговања, на њеном тржишту десили су се неки догађаји који ће вероватно утицати средњорочно на цену главне житарице.
Према извештају Агритела, док су прогнозе за западноевропске усеве по измаку зиме поприлично добре, постоји извесна бојазан да ће мраз у Русији оставити негативне последице. Усеви озиме пшенице око Црног мора су делимично угрожени, али и на великим површинама у Украјини. Такве појаве нису необичне за ово доба године, али остаје да се види кад се повуче снежни покривач и ледена покорица да ли је и колика штета начињена.
Консултантска кућа Совецон, која прати аграрно тржиште, због овога је још једном умањила прогнозу за овогодишњу жетву руске пшенице, за додатних 400.000 тона, на око 53,6 мииона тона.
То је значајно мање од прошлогодишњих 60 милиона тона и сигурно ће се одразити у наредним месецима на цену на глобалном тржишту кроз домино ефекат.
Поред тога, руске царине на извоз пшенице порасле су са 25 евра на 50 евра по тони, те руски учесници очекују да извозна активност у марту буде упола мања него у фебруару.
Соја је поскупела 0,65 одсто, а Бразил се и даље суочава са обилним кишама које одлажу жетву сове уљарице. Извозне продаје соје у САД су у складу са очекивањима на 533.400 тона, а упркос високим ценама, прерађивачка активност остаје и даље јака.