ЦЕНЕ ПОНОВО СКОЧИЛЕ: У првом кварталу ове године цене нафте порасле за 30 одсто
На светским су тржиштима цене нафте порасле и прошле недеље, четврте заредом, па су у целом првом тромесечју скочиле око 30 одсто, што је последица смањења производње ОПЕЦ-а
На лондонском је тржишту цена барела прошле недеље порасла 1,6 одсто, на 68,40 долара, док је на америчком тржишту барел поскупео 1,8 одсто, на 60,15 долара.
Аустрија успела да избори проширење међунардног присуства и привуче ММФ и Светску банку
ИЗБАЦУЈУ НАШЕ ПРОИЗВОДЕ ИЗ ПРОДАВНИЦА: Хрвати повукли из продаје ову намирницу српског произвођача
ЦЕНЕ ЋЕ БИТИ ЗНАТНО СМАЊЕНЕ У РЕГИОНУ: Следеће недеље потписивање регионалног споразума о ромингу
Захваљујући томе, на лондонском је тржишту у протеклом тромесечју цена "црног злата" порасла око 27, а на америчком тржишту око 32 одсто, па се крећу на највишим нивоима у последња четири месеца.
То је највећи квартални скок цена нафте од другог тромесечја 2009. године, када су скочиле око 40 одсто.
Цене нафте потиче смањена производња Организације земаља извозница нафте (ОПЕЦ) и Русије, које се придржавају оришлогодишњег договора о смањењу производње за 1,2 милиона барела дневно.
- Смањена производња скупине произвођача ОПЕЦ+ главни је разлог драматичног опоравка цена, након 38-одстотног пада у посљедњем тромјесечју прошле године - каже Оле Хансен из Saxo банке.
Цене нафте расту и због санкција САД-а на нафтни сектор Ирана и Венезуеле, што додатно ограничава понуду на тржиштима.
Притом су улагачи занемарили прошлонедељну поруку председника САД-а Доналда Трампа ОПЕЦ-у да повећа производњу како би зауставио раст цена.
- Чинило се у новембру да ОПЕЦ и понајпре Саудијска Арабија удовољавају захтевима председника Трампа да повећају производњу нафте, али сада су веће шансе да ће се оглушити на његове твитове - написали су аналитичари Commerbanka у белешци клијентима.
Подршку тржиштима пружа и нада улагача да ће САД и Кина ускоро постићи трговински договор, чиме би се прекинуо царински рат који је прошле године негативно утицао на две највеће светске привреде.
С друге стране, раст цена нафте упитан је због успоравања раста глобалне привреде, што би могло изазвати слабљење потражње за нафтом, али и због рекордне производње у САД-у.
Од почетка прошле године САД је повећао производњу за више од 2 милиона барела дневно, на рекордних 12,1 милијун барела дневно, што је досад највиши ниво производње једне земље у свету.
Ипак, могуће је очекивати смањење производње у САД-у, с обзиром да је у петак фирма Бакер Hughes објавила да је прошле недеље број активних нафтних постројења у САД-у смањен већ шесту недељу заредом.
Ово су послови за које вам је зарада НАЈМАЊЕ 1.000 ЕВРА, а не треба вам врхунска диплома!
ПОМОР ПЧЕЛА У ПОМОРАВЉУ: Стручњаци подсећају да је законом ЗАБРАЊЕНО ПРСКАЊЕ ВОЋА у време цветања
Русија НАСТАВЉА ДА ЈАЧА: Злато ће донети ПОТПУНУ НЕЗАВИСНОСТ од долара, и друге земље се УГЛЕДАЈУ на Кремљ
Број активних постројења смањен је за осам, на укупно 816, што је њихов најмањи број од априла прошле године.
Због очекивања да ће ове године цене нафте ослабити у односу на прошлу годину, део произвођача планира с,амјити производњу. Али ако цене нафте додатно порасту, те планове би могли и одгодити.