ЧЛАНИЦЕ ЕУ НЕ ЖЕЛЕ ДА ИХ БРИСЕЛ КОНТРОЛИШЕ: Настао хаос због руског гаса, тензије у Европи расту
Европске дипломате различито гледају на најновији нацрт - неки су га поздравили, а остали су забринути због великог броја изузећа.
Чланице Европске уније нису одушевљене мерама штедње које је Брисел изложио прошле недеље у покушају да се припреми за могући потпуни прекид испоруке руског гаса.
ДЕТАЉАН ВОДИЧ ДО ВАУЧЕРА ОД 15.000 ДИНАРА: Без једне ствари нећете моћи да га преузмете, а ево на које све дестинације можете отићи
СРБИЈА ИМА КРИЗНИ ПЛАН! Ово ће бити нова цена струје, откривено и да ли нас очекују рестрикције
АФЕРА МИЛИЈАРДЕРА ДОЖИВЕЛА КУЛМИНАЦИЈУ: Маск се брани на друштвеним мрежама- "Ја сам њу видео два пута и даље смо пријатељи"
Европска комисија предложила је прошле седмице да 27 чланица ЕУ смањи потрошњу гаса за 15 посто од августа до марта.
Штедња је на добровољној основи али Комисија може да је учини обавезном у случају кризе са снабдевањем гасом.
Брисел је позвао земље да ограниче потрошњу гаса како би помогле да се напуне складишта пре зиме и упозорио да је врло вероватан потпуни прекид испоруке руског гаса.
Међутим, план ЕУ наишао је на отпор низа влада - неке су биле оштро против, а друге нису вољне да допусте Бриселу да контролише њихову потрошњу енергије.
Чланице ЕУ расправљаће данас о ревидираном прелогу у који је Ројтерс имао увид и који предвиђа да се задржи добровољни за све земље да ограниче потрошњу гаса, али би се поставили другачији обавезни циљеви.
Најновији предлог Чешке, која тренутно председава састанцима чланица ЕУ, нуди низ изузећа.
Земље које нису повезане гасним мрежама ЕУ биле би изузете од обавезујућег плана, што би могло да се односи на острвске земље попут Ирске и Малте, док би се оне с великим количинама ускладиштеног гаса могле суочити са нижим цевима за ограничење потрошње гаса.
Државе које извозе гас у друге земље такође би могле да добију ниже циљеве. То ће вероватно укључивати Шпанију, која се не ослања на руски гас и међу најгласнијим је противницима предлога ЕУ. И критични сектори попут хемикалија и челика могли би бити изузети.
Према новом придлогу, националне владе, а не Комисија, биле би надлежне за процес обавезивања на циљ, што се може учинити само уз подршку већине земаља.
Европске дипломате различито гледају на најновији нацрт - неки су га поздравили, а остали су забринути због великог броја изузећа.
Министри енергетике настојаће да га одобр у уторак. Да би предлог прошао, потребна му је подршка најмање 15 држава чланица ЕУ.