ЗАОКРЕТ У ЦРНОГОРСКОМ ПРОБЛЕМУ СА КИНЕСКИМ ДУГОМ: Бивша власт уговарала, садашња ипак има решење како да га отплати?
Влада тврди да има решење за проблем отплате кинеског дуга
Из Владе и Министарства финансија Црне Горе негирали су да постоји план распродаје државне имовине, како би био враћен дуг кинеској банци, одобрен ради финансирања изградње приоритетне деонице аутопута.
КОМЕ ПРВОМ ИДЕ ПОМОЋ ЗА ВАКЦИНИСАНЕ: У среду почиње исплата 3.000 динара!
ЗАШТО БЕЧЛИЈЕ СВЕ МАЊЕ ВОЗЕ АУТОМОБИЛЕ? Нови тренд залудео аустријску престоницу
ГЛОБАЛНА ЕКОНОМИЈА УПРКОС ПАНДЕМИЈИ РАСТЕ: Ово свет није видео последњих 80 година!
Из Владе су то казали за лист Дан, након што је агенција Ројтерс пренела да Црна Гора са великим дугом према Кини преговара о коришћењу стотина милиона евра јефтиног кредита Европске уније, и припрема се за распродају државне имовине како би ублажила своју финансијску зависност од Пекинга.
Из Владе су, преноси РТЦГ, појаснили да су више пута истицали да Црна Гора има стабилне јавне финансије.
- Није тачно да се припрема било каква распродаја државне имовине, нити за тим има потребе. Ова Влада је обезбедила да Црна Гора има новца за финансирање свих обавеза, што укључује и оне према кинеским повериоцима. Јасно смо више пута саопштили да од Европске уније нисмо тражили да преузме или отплати дуговања која имамо за незавршени аутопут, који је уговарала бивша власт. Отворени смо за сарадњу са нашим европским партнерима, да бисмо дошли до најповољнијих могућих услова када је реч о финансирању стратешких пројеката у Црној Гори, какав је и аутопут - рекли су из Владе и Министарства финансија.
Они истичу да су предвидели сервисирање свих кредитних обавеза у овој години.
- Предлогом буџета за 2021. годину, чје се усвајање ових дана очекује од Скупштине Црне Горе, предвидели смо средства за отплату и сервисирање свих кредитних обавеза у овој години. Црна Гора има стабилне и одрживе јавне финансије, захваљујући правовременој емисији обвезница, али и уводењем програмског буџета који је помогао при рационализацији и смањењу непотребних трошкова - казали су из Владе.
Питање дуга према кинеској банци, како се подсећа, била је једна од тема разговора црногорског премијера Здравка Кривокапића и европског комесара за преговоре о придруживању Оливера Вархељија у марту у Подгорици.
Вархељи је у априлу рекао да разматрају како да помогну Црној Гори да се суочи са тешкоћама које су настале услед кредитног аранжмана са кинеском банком за аутопут и који је велика финансијска препрека за Црну Гору. Тада је казао и да није на ЕУ да плаћа уместо других зајмове, али и да то није оно што Влада тражи од ЕУ, већ да се размотри могућност рефинансирања, односно други финансијски модалитети.
Агенција Ројтерс, подсећа се, објавила је у петак, позивајући се на званичнике ЕУ који су тражили да остану анономни, да је црногорски дуг према Кини у фокусу расправе о кинеском утицају у Европи и могао би закомпликовати проширење ЕУ на Балкан.