Чули сте за куће у Италији које се продају за ЈЕДАН ЕВРО? Ево како су прошли они који су их купили! (ВИДЕО)
Морган Гијо из француског Нанта купила је кућу за евро у Музомели, градићу у срцу Сицилије.
Кућа коју су она и супруг купили требало је да им постане "други дом", односно викендица у којој би проводили неколико месеци годишње.
Већина продаваца захтева да се купци обавежу да реновирају грађевине, а Гијоова (27) и њен супруг (31) нису губили време. Сада су при крају обнове својих 50-ак квадрата, поправили су и обојили зидове, као и подове.
НАЈДУЖИ ЛЕТ НА СВЕТУ: Од Лондона до Сиднеја без прекида за 19 САТИ
Ово је држава у којој банкомати НЕ ПОСТОЈЕ, интернет се користи ретко, а АЛКОХОЛ можете да попијете само у ЈЕДНОЈ ПИВАРИ! (ФОТО/ВИДЕО)
Европљани све чешће одлажу одлазак у пензију, људи раде и са 70 ГОДИНА
- Остало нам је само купатило за реновирање, а како смо обоје уметнички типови и занатлије, већину послова смо одрадили сами. Дивно је видети како је наша двособна историјска кућа поново оживела, а највећи јој је адут свакако панорамска тераса од 15 квадрата - испричала је она.
Кућа ће им служити да дођу са двоје мало деце током празника и летњег одмора користити сицилијанско пребивалиште.
- Када смо одлучили да уложимо у други дом, завеле су нас атрактивне повољне цене у Музомелију у поређењу са француским скупим тржиштем некретнина - додаје Гијоова и додаје да их је освио шарм места и фини мештани.
Град је близу лепих сицилијанских одредишта и није изолован за разлику од других села. Овде имате све што вам треба, продавнице, супермаркете.
- Једноставно је сјајно, а што је најбоље нисмо имали никаквих непријатних изненађења. Чак смо и за кући мислили да ће бити у горем стању. Сви су били љубазни и девојке које су радиле у агенцији за некретнине пратиле су нас на сваком кораку помажући нам у папирологији и превођењу - испричао је брачни пар.
Иако су још релативно млади, планирају како ће им Музомели постати уточиште у пензији. Свима би препоручили сличну авантуру, нарочито јер је све прошло боље него што су очекивали.
Ипак, има и примера да су људи куповали куће за веће паре, али у бољем стању. Након дужег обиласка Музомелијевих зграда од 1 евра, белгијски бизнисмен Патрик Јансен одабрао је "супериорну" кућу за вишу цену, коју је сада у потпуности обновио.
Као и многе, привукли су га медијски извештаји о јефтиним кућама и заокрет живота који таква куповина доноси са собом.
- Бићу искрен, нисмо купили кућу за 1 евро. Показали су нам око 25 старих зграда и здања, а на крају смо се определили за трособну кућу по цени од 10.000 евра, а уложили смо више новца у обнову. Имам петоро деце, а за 20-ак година они ће имати добро место где могу да се окупе и уживају са пријатељима - каже Јансен.
Засад му је план да је користи као кућу за одмор у којој са породицом може да проведе до два месеца годишње, али и он планира да тамо живи када се пензионише.
Оно што га је највише изненадило је да је папирологија пуно лакша него што је очекивао, упркос лошој репутацији Италије.
- Заправо, био сам прилично изненађен када сам открио да је куповина и обнова куће на Сицилији толико лакша него у Белгији.
Финансијска саветница из Чикага Мередит Табоне купила је стари стан у Самбуци, на Сицилији а купила га је јер има сицилијанске крви.
Табоне је дала две понуде, иако ниједном није посетила место.
Табоне је за сваку од две куће понудила 5.555 евра, а добила је ону која се налази у улици број 5.
- Пет ми је најдражи број, зато сам одабрала ту кућу и понудила тај износ - објашњава она.
Већину папирологије је обавила преко интернета, а након што је њена понуда прихваћена у мају, морала је да одложи путовање тамо до јуна па је кућу купила на невиђено.
Њено ново пребивалиште, с три спаваће собе, поплочаним плафоном, закривљеним степеницама и два улаза, показало се као пријатно изненађење.
- То је другачије од онога што сам очекивала - рекла је она.
Кућа тренутно нема ни воде ни струје, али за Табоне је "попут празног платна на којем могу да оживим све оне лепе и симпатичне италијанске ствари које чине пријатан дом".
За наредне кораке реновирања мораће да се усугласи са архитектима, који су локалци. Ипак, признаје да је папирологија прошла врло глатко, јер је попунила све потребне документе преко интернета, чак је и онлајн поднела захтјев за свој нови фискални код за плаћање пореза на имовину у Италији. Архитекте је пронашла преко Инстаграма.
Табоне каже да јој је крајњи циљ да се избори за италијанско држављанство и тамо живи кад оде у пензију.
- За сада ћу тамо да проводим неколико месеци годишње. Имам само 40 година, али започели смо да размишљамо будућности, када ћу се повући из посла. Људи у Самбуки су топли, слатки и љубазни - каже она.
Ипак, куповина није била глатка за Кенија Санчеза из Њујорка, који је почетком ове године купио дом у Зунголи, Кампаниа. Он се надметао за кућу по цени од једног евра, али није мислио да ће му одобрити захтев па је био поприлично изненађен. Санчез је посетио Зунголи током лета, и каже да су мештани били врло љубазни.
Међутим, дом у којем је сада поносни власник неће бити усељив још барем неколико година, јер постоји пуно ствари које треба да се поправе, а првенствено кров.
Бирократска страна приче такође је спора, што значи да ни са једном поправком још увек није успео да крене.
- Још увек чекамо уговор о продаји. С обзиром да то још немамо, нисмо успели ништа да започнемо - каже он.
Након завршетка обнове, Санчез сваке године планира са породицом да отпутује у Зунголи.
ОНИ ДОЛАЗЕ: Ово је ТОП ПЕТ послова које ће у будућности заменити РОБОТИ
УН ОСТАЈЕ БЕЗ НОВЦА? Највећа финансијска криза у последњих 10 година, а ОВО је ГЛАВНИ РАЗЛОГ (ВИДЕО)
КИНЕСКИ ГИГАНТ СТИЖЕ У СРБИЈУ: Шта нам доноси платформа за мобилну и онлајн наплату "АЛИПЕЈ"?
ЗБОГОМ ПРИВАТНОСТИ: Гугл улази у здравство, знаће БУКВАЛНО СВЕ о пацијентима
Агенти за некретнине за БЕСПЛАТАН ДОКУМЕНТ УЗИМАЈУ 50 ЕВРА, а без тог папира није могуће купити стан